Partnerzy serwisu:

Estoński Elron zamówi więcej zespołów trakcyjnych w Skodzie

Michał Szymajda 31.01.2023 1,1k

arrow
arrow
Estoński Elron zamówi więcej zespołów trakcyjnych w Skodzie
Fot. Skoda Transportation
Estoński Elron zamówi więcej zespołów trakcyjnych w Skodzie
Estoński Elron zamówi więcej zespołów trakcyjnych w Skodzie
Škoda dostarczy do Estonii kolejne zespoły trakcyjne. Estońska państwowa spółka przewozowa Elron zamówi pojazdy, które wcześniej miały stanowić opcję. Łącznie będzie ich 16.
Škoda będzie miała okazję wykazać się w kolejnym państwie bałtyckim, już teraz dostarcza bowiem ezety na Łotwę. W Estonii kontrakt pierwotny dla Elronu, który podpisano z czeskim producentem na początku 2021 roku, pierwotnie zakładał dostawę 6 trójczłonowych zespołów trakcyjnych o długości 85 metrów. Każdy z wagonów będzie osadzony na osobnych dwóch wózkach, stąd długość pociągów.

Pojazdy będą dwusystemowe, wszystkie mają powstać do końca 2024 roku. Wówczas nowym systemem napięcia zelektryfikowana będzie najważniejsza linia kolejowa w kraju Tallin – Tartu (25 kV AC), a do roku 2028 kolejne linie w kraju. Na razie ezety mają się też poruszać pod siecią już istniejącą, z napięciem 3 kV DC.

Jak poinformowała Škoda, produkcja pierwszego pojazdu rozpoczęła się w grudniu 2022, w czeskim Pilźnie. Łącznie ezetów będzie więc 16. Dzięki szerokości pojazdów, które dostarczą Czesi na tory o rozstawie 1520 mm, będzie można umieścić w nich po 5 wygodnych siedzeń w rzędzie (w układzie 3+2). Oczywiście będzie też Wi-Fi, klimatyzacja, nowoczesny system informacji pasażerskiej. Wszystkie wejścia do pojazdu będą bezstopniowe.

W poprzednich latach dostawy szerokotorowych składów brał na siebie Stadler. Budował je w Siedlcach blisko 10 lat temu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony