Partnerzy serwisu:

Česke Drahy ukarane przez urząd antymonopolowy

Michał Szymajda 05.09.2019 3k

Česke Drahy ukarane przez urząd antymonopolowy
Pociąg do Liberca na stacji TurnovFot. Michał Szymajda
Czeski urząd antymonopolowy ÚOHS ukarał państwowego kolejowego operatora Česke drahy kwotą 274,8 mln. koron. Zdaniem urzędu przewoźnik nadużył dominującej pozycji i zaoferował w jednym z przetargów kwotę dopłaty do usługi, która była znacznie poniżej jego realnych możliwości dla tego zadania.
Chodzi o linie Pilzno – Most i Pardubice – Liberec, gdzie otwarte przetargi na obsługę linii kolejowych odbywały się w Czechach po raz pierwszy. Ich zwycięzcą, w obu przypadkach, okazały się Koleje Czeskie, które otrzymały 10-letni kontrakt na lata 2005 – 2014. W pierwszym przypadku przewoźnik zaoferował obsługą linii za dofinansowaniem w wysokości 17 koron (dziś to około 2 zł, 90 groszy) za pociągokilometr, w drugim, za 36 koron (ok. 6 zł). Nawet biorąc pod uwagę inflację po 10 latach, to kwoty rekordowo niskie.

Tymi stawkami Česke drahy zdecydowanie przebiły wówczas oferty dwóch prywatnych konkurentów: Viamont i Connex Česká Železniční. Sprawą zajął się urząd antymonopolowy, ale ostateczny wyrok, po wielu odwołaniach, zapadł dopiero 14 lat po rozpoczęci obsługi linii i 5 lat po jej zakończeniu (!). Koleje Czeskie ostatecznie zapłacą 274,8 miliona koron, choć pierwotnie miało to być 368 mln. 274,8 mln koron to w przeliczeniu około 46,1 mln zł. Kara jest więc dość dotkliwa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony