Partnerzy serwisu:

ERTMS i modernizacja linii nr 1 z unijnym dofinansowaniem

Ministerstwo Rozwoju 29.12.2017 4,2k

ERTMS i modernizacja linii nr 1 z unijnym dofinansowaniem
zdjęcie ilustracyjneFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Ponad 1,5 mld zł środków unijnych PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą na dwie inwestycje: instalację systemu ERTMS/GSM-R na prawie 14 tys. km linii kolejowych oraz prace na linii nr 1 na odcinku z Częstochowy do Zawiercia. Całkowita wartość obu projektów to prawie 4 mld zł.
29 grudnia w Ministerstwie Rozwoju umowy podpisali p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. UE współfinansuje warte 4 mld zł. inwestycje w kwocie 1,5 mld.

Prawie 14000 kilometrów linii kolejowych z ERTMS

W ramach pierwszego przedsięwzięcia PKP PLK zainstaluje system ERTMS/GSM-R na prawie 14 tys. km linii kolejowych. Umożliwia on cyfrową komunikację pomiędzy uczestnikami ruchu kolejowego. ERTMS/ETCS, który kolej równolegle wprowadza na wybranych trasach, pozwolą pociągom płynnie poruszać się po sieciach kolejowych poszczególnych państw UE. Pociągi nie będą musiały zatrzymywać się na granicach.
Kolejne korzyści to wyższa prędkość składów i bezpieczeństwo. Wszystko dzięki temu, że na najważniejszych szlakach kolejowych w całej UE będzie funkcjonował jeden system zarządzania ruchem. Wartość inwestycji to 3,44 mld zł, a dofinansowania unijnego 1,36 mld zł. Projekt ma zostać zakończony w 2023 roku.

Szybciej na linii nr 1 z Częstochowy do Zawiercia

Drugie przedsięwzięcie to prace na linii kolejowej nr 1, na odcinku Częstochowa - Zawiercie. To prawie 44 km torów. Głównym celem projektu jest poprawa przepustowości linii, częstotliwości oraz punktualności połączeń. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 160 km/h, a towarowe – 120 km/h. Inwestycja będzie kosztować blisko 470 mln zł i zakończy się w 2020 r. Dotacja z UE wyniesie prawie 200 mln zł.
– W Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na kolej przeznaczono 21 mld zł z UE. Prawie połowę, czyli 10,4 mld zł, już rozdysponowaliśmy na 26 inwestycji. Na podobnym etapie poprzedniej unijnej siedmiolatki, czyli w 2010 r., było to 15 proc – powiedział wiceminister Ministerstwa Rozwoju Witold Słowik

W 2018 r. zostaną zawarte kolejne umowy o dofinansowanie, m.in. na modernizację dworców oraz – po ostatecznym rozstrzygnięciu konkursów – na unowocześnienie taboru i aglomeracyjnej infrastruktury kolejowej.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony