Partnerzy serwisu:

LTE Polska będzie czerpać energię ze słońca dzięki PKP Energetyka

inf. pras 15.08.2021 1,9k

LTE Polska będzie czerpać energię ze słońca dzięki PKP Energetyka
fot. PKP Energetyka
Przewoźnik towarowy LTE Polska podpisał z PKP Energetyka list intencyjny w sprawie montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych. Ma to związek z koniecznością redukcji śladu węglowego transportu i dążeniem do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Obie firmy zadeklarowały podjęcie współpracy, dzięki której przewoźnik będzie w stanie produkować na własne potrzeby nietrakcyjną energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł.
LTE Polska jest częścią międzynarodowej grupy logistycznej. Przewoźnik ten oraz dziewięć jego siostrzanych spółek działających w różnych europejskich krajach, wykorzystując flotę w większości hybrydowych i wielosystemowych lokomotyw, biorą pod uwagę wymagania, które w niedalekiej przyszłości spełnić będą musieli wszyscy rynkowi gracze.

– W przeszłości stawialiśmy na doskonałe pojazdy i kompetentny zespół, co zaowocowało wypracowaniem przez nas ogromnych przewag konkurencyjnych, odkąd kilka lat temu w Polsce powstała spółka córka naszej grupy – mówi Arthur Kaldynski, dyrektor zarządzający LTE Polska.

Obecnie spółka zatrudnia około 70 osób i posiada 1,5-procentowy udział w rynku kolejowych przewozów towarowych, a w tym rynku 5% w samym intermodalu. Transportuje m.in. oleje mineralne, czy produkty rolne i spożywcze. 

Na mocy zawartego porozumienia z PKP Energetyką, już wkrótce rozpoczną się prace nad wyborem formuły budowy i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych, które zasilą budynki i zaplecze techniczne wykorzystywane przez LTE Polska. PKP Energetyka podzieli się z przewoźnikiem swoim doświadczeniem we wdrażaniu najnowocześniejszych, efektywnych rozwiązań zapewniających dostęp do zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

– LTE Polska jest kolejnym towarowym przewoźnikiem kolejowym, który zdecydował się na podjęcie z nami współpracy dotyczącej wypracowania i implementacji dostosowanych do jego potrzeb metod pozyskiwania energii nietrakcyjnej z OZE. PKP Energetyka jest gwarantem osiągnięcia tego celu. Dysponujemy unikatowym doświadczeniem pozyskanym w trakcie realizacji podobnych projektów i wysokimi kompetencjami technicznymi. Ograniczanie emisji CO2 i zwiększanie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł jest szczególnie istotną częścią realizacji naszej misji, jaką jest wspieranie rozwoju polskiej kolei. Również w takim kierunku, aby była ona jeszcze bardziej przyjazna środowisku – zaznacza Wojciech Orzech, prezes zarządu PKP Energetyka. 

PKP Energetyka, jak i LTE Polska współpracują także w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) – powołanego z inicjatywy polskiej branży kolejowej, działającego na rzecz bardziej konkurencyjnego, a jednocześnie energooszczędnego i przyjaznego środowisku transportu kolejowego. Głównym celem CEEK jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, przez co do 2030 r. możliwe będzie zmniejszenie jej zużycia przez kolej w naszym kraju o 1,2 TWh i zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1 milion ton.

Aby osiągnąć ten cel, należące do Centrum Efektywności Energetycznej Kolei podmioty współpracują nad rozwojem i implementacją rozwiązań wykorzystujących rekuperację energii elektrycznej, szerokim zastosowaniem techniki eco-drivingu czy montażem instalacji fotowoltaicznych na kolejowych budynkach i infrastrukturze. Od 2019 roku CEEK realizuje również Program Zielona Kolej, który zakłada, że w 2030 roku 2,5 TWh (85% energii trakcyjnej zużywanej przez sektor kolejowy) będzie pochodziło z OZE, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. Rolę integratora Programu Zielona Kolej CEEK powierzył PKP Energetyka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony