Partnerzy serwisu:

EN57 do muzeum! Nowy eksponat w Karsznicach

Kasper Fiszer 04.11.2020 6,9k

EN57 do muzeum! Nowy eksponat w Karsznicach
Jednostka EN57-919 w Kutniefot. Kasper Fiszer
Z czynnej służby wyłączony został należący do województwa łódzkiego pojazd EN57-919. Jednostka pojechała dziś do skansenu taboru w Zduńskiej Woli-Karsznicach. 47-letni zespół trakcyjny nie jest zachowany w stanie oryginalnym.
Samorząd województwa łódzkiego poinformował o przekazaniu do muzeum kolejnictwa w Zduńskiej Woli-Karsznicach należącej do urzędu marszałkowskiego jednostki serii EN57. Placówka, która działa obecnie pod nazwą Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych, otrzymała egzemplarz EN57-919. – Pociąg został wyprodukowany w 1973 r. – wskazuje Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Barwy województwa, wymienione fotele, wyświetlacze

– Od 2001 r. jednostka była wykorzystywana do przewozów pasażerskich w naszym regionie. Jest własnością województwa łódzkiego, dlatego jest pomalowana w jego barwy – stwierdzają służby prasowe marszałka. Choć do dziś zachowane zostało oryginalne pudło pojazdu z ryflowanymi ścianami bocznymi, jego stan jest daleki od fabrycznego. Na zewnątrz uwagę zwracają przede wszystkim wyświetlacze diodowe, jeszcze więcej jest jednak zmian we wnętrzu.

W zespole trakcyjnym nie ma już charakterystycznych kanap obitych skajem. Zastąpiły je nowoczesne siedzenia podobne do tych montowanych we w pełni zmodernizowanych EN57 podserii AKM i pochodnych. Są także ekrany informacyjne. EN57-919 obsługiwał połączenia realizowane na zlecenie UMWŁ przez Polregio.

Cztery lata od estetyzacji w ZRT Kruszewiec

Wspomniane zmiany w wyglądzie zewnętrznym i w wyposażeniu wnętrza to efekt naprawy rewizyjnej jednostki przeprowadzonej w 2016 r. Naprawę poziomu P4 zrealizował wówczas należący do Polregio Zakład Naprawy Taboru w Kurszewcu (opisany na pudle jednostki dawnym oznaczeniem PR Idzikowice). Zakres robót został wówczas określony przez przewoźnika mianem estetyzacji. Wymienione zostały m.in. wykładziny podłogowe, obicia ścian, okna czy wyposażernie toalet. Ciekawostką było zainstalowanie nadajnika Wi-Fi.

Teraz niemal 50-letni elektryczny zespół trakcyjny będzie można oglądać w karsznickim skansenie, który jest filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W swój ostatni przed zmianą roli na eksponat kurs pociąg wyruszył ze stacji Łódź Kaliska przed godz. 8:00. Przejazd do nowego miejsca postoju miał zająć około godzinę.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony