Partnerzy serwisu:

Emilewicz: Pozytywnej decyzji KE w sprawie Polregio spodziewamy się w czerwcu

Michał Szymajda 08.05.2019 3,4k

Emilewicz: Pozytywnej decyzji KE w sprawie Polregio spodziewamy się w czerwcu
Fot. PolRegio
Podczas konferencji prasowej Przewozy Regionalne ogłosiły wypełnienie wszystkich założeń restrukturyzacji. Do pełni szczęścia wciąż brakuje jednak najważniejszego: pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, która powinna potwierdzić, że pomoc publiczna dla spółki była zgodna z prawem.
– Wszystkie wcześniejsze próby zrestrukturyzowania Przewozów Regionalnych zakończyły się porażką. Teraz mamy sukces. Zrealizowaliśmy wszystkie założone w programie inicjatywy, uzyskaliśmy wszystkie zakładane oszczędności, co stwierdził niezależny audytor. Spółka od trzech lat przynosi zysk – cieszył się Krzysztof Zgorzelski, prezes Polregio. Przyznał, że podążał za dewizą prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, większościowego właściciela udziałów Polregio.

– Prezes ARP powiedział w 2017 roku „No pasaran” (z hiszpańskiego: „Nie przejdą”, hasło spopularyzowane wśród hiszpańskich antyfaszystów, skierowane do armii generała Franco – dop. red.), teraz idziemy do przodu, będziemy pozyskiwali umowy w regionach, czy to w drodze powierzenia, czy przetargu. Jeśli marszałkowie zdecydują się na przetargi, będziemy do nich gotowi i nie odpuścimy ani jednego pasażerokilometra. Spółka jest nowocześnie zarządzana, rozwijamy się – dodał prezes Zgorzelski. Dodał, że w tym roku spółka chce wyjść z wynikiem finansowym na poziomie 30 mln zł ponad kreską.

Jadwiga Emilewicz: w czerwcu strzelą korki szampana

Do pełni szczęścia brakuje tylko zgody Komisji Europejskiej na restrukturyzację. Ogłoszenia tej informacji na konferencji spodziewali się dziennikarze.

– Proszę się nie niepokoić, kończymy ten proces. Bądźcie państwo dobrej myśli, szampana otwieramy w czerwcu – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która prowadziła proces restrukturyzacji po stronie rządowej. Przyznała, że jego prowadzenie było jednym z najtrudniejszych jej zadań w ministerstwie. Prosiła, by regionalni dyrektorzy nie martwili się rezultatem długoletnich rozmów z unijnymi komisarzami.

Związkowcy nie wierzą w siłę spółki?

Prezes Zgorzelski przyznał, że restrukturyzacja miała przygotować spółkę do działania na konkurencyjnym rynku, który stanie się faktem z momentem pełnej implementacji zasad IV pakietu kolejowego. Zapewnił, że spółka nie boi się konkurencji. Zapytaliśmy więc jak odbiera reakcję związkowców z kujawsko-pomorskiego oddziału, którzy wpływają na posłów i radnych wojewódzkich, by ci wpłynęli na zablokowanie przetargu na przewozy kolejowe, które zamierza ogłosić województwo.

– Wybaczy pan, z załogą rozmawiam nie przez media – odpowiedział, unikając odpowiedzi na pytanie. Później przyznał, że w ostatnich dniach osobiście rozmawiał z pracownikami w Bydgoszczy.

Proces restrukturyzacji spółki rozpoczął się jesienią 2015 roku. Na tą drogę spółkę wprowadził Tomasz Pasikowski, ówczesny prezes spółki. Krótko procesem tym zarządzał obecny prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, a kończy go Krzysztof Zgorzelski, obecny prezes spółki, która działa pod konsumencką marką Polregio.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony