Partnerzy serwisu:

Elfy 2 dla Polregio mają już dwa miesiące spóźnienia. Problem z dokumentacją

Jakub Madrjas 14.02.2018 8,3k

Elfy 2 dla Polregio  mają już dwa miesiące spóźnienia. Problem z dokumentacją
Fot. JM, Rynek Kolejowy
Do 20 lutego Pesa chce przekazać Przewozom Regionalnym pojazdy Elf 2, które miały dotrzeć do przewoźnika w grudniu. Jak tłumaczy producent, największy wpływ na opóźnienia miały pomyłki w dokumentacji.
Gotowego Elfa 2 dla Przewozów Regionalnych widzieliśmy już w połowie grudnia. Miała się wówczas odbyć oficjalna prezentacja, a termin dostawy upływał 10 grudnia. Do prezentacji – ani przekazania pojazdów – wciąż jeszcze nie doszło. – Zdecydowanie największy wpływ na opóźnienie ma kwestia zezwoleń na dopuszczenie do eksploatacji. Pomyłki w dokumentacji utrudniły i opóźniły proces ich pozyskiwania – tłumaczy „Rynkowi Kolejowemu” szef zespołu PR Pesy Maciej Grześkowiak. Sprawy nie komentują za to Przewozy Regionalne.

Pesa przyznaje się do błędu, UTK też poczuwa się do winy

Jak otwarcie przyznaje producent, błędy wyniknęły z pomyłki pracownika Pesy i pojawiły się tylko w tabelach będących załącznikiem do dokumentu, niezbędnych do umieszczenia pojazdu w systemie ERA. Potwierdza to Maciej Bębenek z UTK. – W decyzji wydającej zezwolenie wskazane zostały nieodpowiadające rzeczywistym parametry elektrycznego zespołu trakcyjnego typu 34WEa o numerze fabrycznym 001. Błędy wynikały z omyłki pisarskiej wnioskodawcy przy formułowaniu wniosku o wydanie zezwolenia – mówi przedstawiciel urzędu.

Co ważne, UTK też nie umywa rąk. Zdaniem przedstawiciela instytucji nie ulega wątpliwości, że takie błędy w parametrach, które były wzajemnie sprzeczne (jak np. „odległość pomiędzy pierwszą i ostatnią osią” i „długość pojazdu”) powinny były zostać wykryte przez pracowników UTK. – Z zaistniałej sytuacji zostaną wyciągnięte wnioski, a procedury oceny wniosków o wydanie zezwolenia zostaną poddane weryfikacji pod kątem skuteczności – zapowiada Bębenek. . – Wszyscy uczymy się nowych procedur, stąd być może ludzka pomyłka przy wpisywaniu danych do załączników; by uniknąć takich sytuacji w przyszłości wprowadzimy dodatkowe procedury weryfikacji dokumentacji – dodaje przedstawiciel producenta.

Nie ma problemów z bezpieczeństwem

Przedstawiciel UTK zaznacza, że zaistniałe błędy nie mają wpływu na bezpieczeństwo, czy szerzej, spełnienie wymagań przez pojazd. – Procedury weryfikacji pojazdu zostały zastosowane właściwe, a wyniki pozwoliły na dopuszczenie pojazdu do eksploatacji – stwierdza. Podobne jest stanowisko Pesy. – Wszystkie dopuszczone do ruchu Elfy 2 przeszły pozytywnie testy. Ich zgodność z normami i wymaganiami klientów potwierdzają sprawozdania oraz certyfikaty wydane po zakończeniu procesu homologacji – podkreśla Maciej Grześkowiak.

Zdaniem producenta oznacza to, że dostarczone już pojazdy (korzystają z nich Koleje Śląskie i woj. podkarpackie) mogą wozić pasażerów. Do poprawienia wniosków nie będą natomiast przekazywane kolejne pojazdy. Pesa złożyła już wniosek o zmianę w dokumentach u prezesa UTK.

Jak poinformowała „Rynek Kolejowy” Pesa, trzy pojazdy dla spółki Przewozy Regionalne są gotowe, kończy się montaż czwartego, a sprzedaż jest planowana do 20 lutego. Natomiast pierwszy czteroczłonowy Elf2 dla Kolei Śląskich ma zostać przekazany na koniec tego tygodnia a drugi czteroczłonowy i dwa dwuczłonowe powinny zostać dostarczone do Kolei Śląskich do końca lutego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony