Partnerzy serwisu:

Elfów 2 nie będzie w Kraju Usteckim. RegioJet przebuduje GTW na pojazdy elektryczne

Michał Szymajda 23.08.2018 5k

Elfów 2 nie będzie w Kraju Usteckim. RegioJet przebuduje GTW na pojazdy elektryczne
GTW w barwach DB Regio w Zielonej GórzeFot. Michał Szymajda
Niestety, dla bydgoskiego producenta, nowe Elfy 2 nie pojadą w barwach prywatnego przewoźnika RegioJet, który wygrał przetarg na wykonywanie dotowanych połączeń regionalnych w okolicach Usti nad Łabą.
Zamawiający usługę, którym jest samorząd, mógł wybrać pomiędzy taborem, który ma obsługiwać połączenia w regionie. Pierwotnie polecił RegioJetowi przygotowanie oferty, w której sporą rolę odgrywałyby nowe elektryczne zespoły trakcyjne Elf 2. Teraz jednak zmienił zdanie i przychylił się do opcji tańszej – obsługi relacji używanymi obecnie w DB Regio, ale znajdującymi się w dobrym stanie technicznym pojazdami BR 646, które zostaną zmodernizowane i, jak podaje portal zdopravy.cz, będą przebudowane na pojazdy elektryczne.

Czy to możliwe? Wydaje się, że tak, bowiem cały napęd BR 646 umieszczony jest w wydzielonym członie środkowym, a istnieją także wersję tego pojazdu (Stadler GTW), które posiadają w nim aparaturę elektryczną, a nawet są dwunapędowe. Konwersja z napędu spalinowego ma się odbywać w latach 2020–2021, natomiast przewoźnik będzie operował od grudnia 2019 tymi pojazdami, na razie z silnikiem spalinowym.

– Rozważaliśmy wybór opcji z nowymi pociągami i, do czasu ich dostawy, dwuletnią obsługą linii regionalnych starszymi pojazdami VT628. Jednak modernizacja pojazdów Stadlera i ich konwersja będzie dla nas tańszą alternatywą przy zachowaniu żądanych parametrów przewozów – powiedział Jaroslav Komínek odpowiedzialny za organizację przewozów kolejowych w kraju usteckim. W wybranej opcji samorząd dopłaci do przejechanego przez RegioJet kilometra 127 koron (21,20 zł), w wypadku wyboru nowych ezt Pesy, byłoby to 149 koron (25 zł).

RegioJet startuje w przetargach na wykonywanie przewozów także w innych czeskich regionach. Nieoficjalnie wiemy, że proponuje w nich nadal produkt Pesy – Elfa 2.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony