Partnerzy serwisu:

Elf dla SKM Warszawa będzie homologowany. Pesa: Znajdziemy chętnego na ten pojazd

Jakub Madrjas 18.10.2019 13,8k

Elf dla SKM Warszawa będzie homologowany. Pesa: Znajdziemy chętnego na ten pojazd
fot. Pesa
Pierwszy pociąg Elf 2, który miał zostać dostarczony SKM Warszawa odbył wczoraj testy z prędkością 160 km/h. Mimo decyzji przewoźnika o rozwiązaniu umowy, producent dokończy dopuszczenie do ruchu (tzw. homologację) pierwszego pojazdu.
Jak informowaliśmy wczoraj, warszawska Szybka Kolej Miejska odstąpiła od umowy z Pesą na dostawę od 13 do 21 nowych pociągów. Zarząd SKM podkreślał, że został poinformowany przez CUPT, że zmiana terminów dostaw pojazdów i niektórych innych warunków umowy może się wiązać z zatrzymaniem dofinansowania unijnego dla 25% wartości kontraktu, czyli nawet 100 mln złotych. Producent był zaskoczony decyzją przewoźnika.

Jak podkreśla producent, pierwszy pociąg dla przewoźnika jest już gotowy. - Pierwszy pojazd dla SKM właśnie rozpoczął badania testowe, a wczoraj pomyślnie odbył jazdy z prędkością 160 km/h. Wkrótce wyjedzie na badania na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie - mówi "Rynkowi Kolejowemu" dyrektor komunikacji Pesy Maciej Grześkowiak. 

Pesa szybko podjęła decyzję o dalszym losach wyprodukowanych już częściowo Elfów. - Jesteśmy przekonani, że bez problemu znajdziemy chętnych do wynajmu, a nawet kupna zarówno tego pojazdu, jak i pozostałych kilku egzemplarzy, które znajdują się na różnych etapach produkcji - mówi Grześkowiak. 

Jego zdaniem sytuacja, mimo zasądzonych przez SKM kar umownych, może pod pewnymi względami zadziałać na korzyść producenta. - Dzięki uwolnieniu mocy produkcyjnych możemy sprawniej i szybciej dokończyć dostawy ostatnich Link-ów dla DB, pociągów ATR220Tr dla Trenitalii (Kolei Włoskich) oraz zamówienia na pojazdy 760M dla Kolei Białoruskich - wylicza Grześkowiak.

- Mamy stabilną sytuację, jeśli chodzi o produkcję oraz dostępność zasobów, zarówno finansowych, jak i materiałowych, w kwestii realizacji pozostałych kontraktów. Pod koniec miesiąca podpiszemy nową umowę z Kolejami Małopolskimi i mamy pewność, że zrealizujemy ją w terminie - podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony