Partnerzy serwisu:

Elektryfikacja linii 25 od Opoczna do Skarżyska-Kamiennej po 2023 roku

Michał Szymajda 28.05.2019 46

Elektryfikacja linii 25 od Opoczna do Skarżyska-Kamiennej po 2023 roku
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę na bardzo zły stan infrastruktury kolejowej na linii 25, pomiędzy Opocznem a Skarżyskiem-Kamienną. Pociągi osobowe między dwoma miastami położonymi w dwóch województwach nie kursują od 2006 roku.
Posłanka przypomina, że w pewnym momencie stan linii kolejowej był na tyle zły, że planowano ograniczyć między miastami także przewozy towarowe. Obecnie linia znajduje się na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego a posłanka pyta, czy i kiedy między Opocznem a Skarżyskiem dojdzie do modernizacji połączonej z elektryfikacją.

Ministerstwo Infrastruktury zaznacza na wstępie, że plany inwestycyjne dotyczące połączenia Opoczno – Końskie – Skarżysko-Kamienna wymagają współpracy zarządu Województwa Świętokrzyskiego z łódzkim, które uzasadniało by przebudowę pod przewozy pasażerskie.

– Konieczne jest również włączenie się samorządów zainteresowanych województw we współfinansowanie tego przedsięwzięcia. W Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 25 na odcinku Końskie – Skarżysko” ujęty został na liście zadań rezerwowych Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Niemniej z uwagi na rozdysponowanie środków w ramach wskazanego programu realizacja projektu w bieżącej perspektywie nie jest możliwa – napisał Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Resort zaznacza, że obecnie PKP PLK prowadzi rozmowy ze świętokrzyskim i łódzkim urzędem marszałkowskim dotyczące podpisania porozumienia na opracowanie dokumentacji przedprojektowej (studium wykonalności) dla linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno.

– W koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji CPK (…) zakładana jest elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego przebiegu linii. Zadanie to jest we wczesnej fazie przygotowania i nie ma jeszcze określonego harmonogramu oraz źródeł finansowania – podsumował Andrzej Bittel.

W 2017 roku władze województwa łódzkiego deklarowały zainteresowanie reaktywacją połączeń pasażerskich do Skarżyska-Kamiennej. Piszemy o tym tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony