Partnerzy serwisu:

Ekspresem przez media: tory na tiry, a nasypy pod ścieżki

jar, Rynek Kolejowy 01.04.2015 379

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
Komentarze:
2015-04-01 08:51:36 Autor: Tomek Janiszewski
---.static.ip.netia.com.pl
Odwieczni niszczyciele Polski umocnili się u koryta w wyniku sfałszowanych wyborów, to teraz już bez ogródek i jawnie chcą kontynuować grabież.
2015-04-01 09:01:12 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
W nawiązaniu do tego artykułu:

Zwolnienia infrastruktury kolejowej z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatku od nieruchomości
http://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/4500,Zwolnienia-infrastruktury-kolejowej-z-tytulu-oplat-za-uzytkowanie-wieczyste-oraz.html


Szczytno-Biskupiec to ciekawy przypadek. Nad nieczynną linią drogowcy, podczas przebudowy DK16 drogowcy zbudowali wiadutky drogowe:
http://www.biskupiec-borkiwielkie.pl/plan.htm

Ale o tym Szanowna Redakcja nie wspomniała, czemu? Budowa ścieżki rowerowej w tym, i nie tylko w tym, miejscu, w odniesieniu do powyższego, to głupota.
2015-04-01 09:06:16 Autor: aaa
---.133.40.85
Wszystkie zbedne tory nalezy zlikwidowac zeby nie trzeba bylo marnowac pieniedzy na ich utrzymanie. To ze na np. Dolnym Slasku Niemcy w XIX i na poczatku XX wieku stworzyli gesta siec to nie znaczy, ze dzis kazda linia jest nam potrzebna. Kolej nie jest dzis tak jak wtedy podstawowym srodkiem transportu. Ciagle narzekania na likwidowanie linii kolejowych (tych ktore sa gleboko nierentowne) to przejaw kompletnej ekonomicznej ignorancji. Jak ktos narzeka to niech sam placi za utrzymanie tych torow, a nie zada na to pieniedzy z moich podatkow.
2015-04-01 09:15:46 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@aaa:
Najpierw poproszę przeczytać co wyskrobał utek. Potem poproszę o dane dotyczące "nierentowności" linii, potem kryterium oceny nierentowności oraz metodykę jej określania. Inaczej to sobie można.

A potem pojedziemy po drogach gminnych i powiatowych i też policzymy ich rentowność. OK?
2015-04-01 09:22:23 Autor: PiotrW
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Na odcinku Busko - Dąbrowa Tarnowska (tak, tak, nie Żabno, a DT właśnie) powinno się wytyczyć nowy szlak zamykając tym samym cały ciąg od Kielc po Tarnów. A reszta Szczucinki? No cóż, jak już koniecznie muszą z niej zrobić "rowerościeżkę"...
2015-04-01 09:34:02 Autor: aaa
---.133.40.85
@ .Piotr

Bez wdawania sie w szczegoly z grubsza mozna powiedziec, ze linia jest rentowna, jesli smigaja po niej czesto (np. kilka na godzine) wypelnione ludzmi (placacymi za bilety) lub towarami pociagi (np. linie laczace duze aglomeracje, osrodki przemyslowe lub linie aglomeracyjne).
Linie wiodace do malych miejscowosci, gdzie pociagiem jedzie 10 osob, bo reszta woli jechac autobusem lub busem (czesciej i szybciej i taniej) jest nierentowna. Od okreslania dokladnych parametrow sa madre glowy w rzadzie. W dzisiejszych czasach kolej ma sens wlasnie tam gdzie sa duze potoki ludzi i towarow. A reszta to marnowanie pieniedzy.

PS
Droga gminna dojedziesz do kazdej zagrody i bez nich nie da sie zyc. Jak dojedziesz pod brame swojego domu pociagiem to daj mi znac - chetnie zobacze jak to zrobiles ;)
2015-04-01 09:39:08 Autor: gustaw
---.dynamic.chello.pl
wygaszanie kolei trwa w najlepsze
2015-04-01 09:40:31 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@aaa:
Mówimy o opłacalności. Tylko i wyłącznie. Nie o podjeżdżaniu pod bramę.

A małe potoki ludzi i/lub towarów są głównie (nie zawsze) na drugorzędnych liniach o kiepskim utrzymaniu, bo zamiast linii utrzymuje się przerośniętą pekapową biurokrację. Z tymi po SGH na czele.
2015-04-01 09:47:36 Autor: aaa
---.133.40.85
Po czesci sie z Toba zgodze, bo faktycznie dobra oferta (tabor, dobrze utrzymana linia) kreuja wieksze oblozenie pociagow. Ale jest wiele linii w Polsce, gdzie nawet swietne pociagi i swietna linia nie zapewnia duzego oblozenia pociagow. I takie linie nalezy likwidowac.

Polska jest za biedna, zeby na sile finansowac pociagi do malych miasteczek polozonych z dala od tej czy innej magistrali. Nie mamy tyle pieniedzy do przemielenia co np. Niemcy, Szwajcaria czy Austria. Dlatego u nas nie ma sensu narzekanie, ze "tam to pociagi jezdza wszedzie i czesto". Nas na to po prostu nie stac.
2015-04-01 09:52:59 Autor: Tomek Janiszewski
---.static.ip.netia.com.pl
Linia Szczytno-Biskupiec byłaby rentowna gdyby w latach 80-tych ub. stulecia jeździły nią szynobusy a nie wywołujące orgazm u pewnej kategorii mikoli gagary z dwiema bonanzami. Zamiast zakupić w te pędy odpowiedni tabor - uwalono ją, i w efekcie szynobusy jeżdżą dziś po liniach głównych (Olsztyn-Korsze-Ełk, Olsztyn - Szczytno - Ełk), zamiast składów wagonowych w siedem pudeł, które miałyby tam rację bytu gdyby szynobusy dowiozły pasażerów z bocznych linii, które w większości dawno już zaorano, jak np. w cały węźle lidzbarskim.
2015-04-01 10:01:12 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@aaa:
Sęk w tym, że linii do małych miasteczek już w Polsce nie ma. Takowe dawno zniknęły. Weźmy Szczucinkę, która według KPZK ma być korytarzem dla linii Tarnów-Kielsce (strona 47):
http://www.mir.gov.pl/rozwoj_regionalny/Polityka_przestrzenna/KPZK/Documents/KPZK_2030_PL_small_po_reasumpcji_new.pdf

Widać spójność planowania. Reszta ze wspomnainych linii, to i tak już historia.
2015-04-01 10:05:40 Autor: życzliwy durniom
---.dynamic.chello.pl
Od dawna NIKT nie narzeka że gdzieś brakuje jakichś dróg gminnych czyli budowa nowych jest niepotrzebna.Zresztą one nie powstają za pieniądze rosnące na drzewach a ich utrzymanie też kosztuje.Drogi takie też maja jakiś próg opłacalności.
Pociągi same z siebie nie zapełnią się pasażerami bo musi być odpowiednia oferta i krótki czas przejazdu.Niestety kolejami rządzą tacy "aaa" - netowi eksperci spod magla.W takich Niemczech godne uwagi potoki pasażerskie powstały w miejscach gdzie się ich nikt nie spodziewał gdy powstały np. linie szybkiej kolei to stacje były naturalną koniecznością.A jak stacje to i parkingi P+R,autobusy z okolicznych wsi i wszystko razem ze sobą współgra.Ale tam goście pokroju "aaa" nie zajmują się zarządzaniem tylko tym do czego są naturalnie stworzeni czyli szeroko rozumianą obsługą obornika .
2015-04-01 10:13:14 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@aaa:
Na zakończenie, przykład z mojego podwórka, linia 108 Stróże-Krościenko. Koncertowo zarżnięta ze strony małopolskiej, kawałkami remontowana i nieudolnie "reanimowana" przez podkarpackich śpeców.
Po drodze jest miasto Gorlice, które ona omija. Łączy się z nim linią 110 w stacji Gorlice Zagórzany, ale żeby wjechać do miasta trzeba zmieniać kierunek na tej stacji. Ceregiele.

Sprawę może rozwiązać budowa krótkiego łącznika (raptem 300 metrów toru), co pozwoliłoby na wjazd i wyjazd z linii 108 do dworca zlokalizowanego w centrum miasta, przy dworcu autobusowym. Lokalizacja świetna. Nawet dworzec zadbany, bo lokale wynajęte przez różne podmioty, więc klienci są. Koszt etj zabawki? Może dwa, trzy miliony. Grosze, w porównaniu do tego, co się gubi w tym kraju na zbędne bzdety.


I co? I nic. Niedasie. Bo nie ma pieniędzy. A jak są (RPO) to marszałek prędzej linię rozbierze, niż wyremontuje.
A tak, byłby szybki wjazd do niemal 30 tysięcznego miasta, które w godzinach szczytu stoi w korkach. Jest ciasne, ulic nie poszerzysz. Obwodnica moze będzie za lat kilkanaście - teren trudny, górski, zabudowany.

Ale korki są bardzo opłacalne, bo rośnie zużycie paliwa i akcyza wpłacana do budżetu na opłacenie rządowych nierobów. Szybak kolej, która zabrałaby znaczną część pasażerów tych samochodów - nie jest.
2015-04-01 10:16:37 Autor: diablak
---.212.79.9
Ścieżka rowerowa pomiędzy Złotowem a Więckorkiem...
Korektorowi chyba wystrzeliły więckorki od nadmiaru szampana.
2015-04-01 10:29:00 Autor: aaa
---.133.40.85
@ zyczliwy durniom (czyli widocznie sobie samemu)

Na tym poziomie argumentacji i slownictwa z Toba dyskutowal nie mam zamiaru, ale po krotce tylko odpisze.
Jesli chcesz obsluzyc jak to ujales okoliczne wioski poprzez siec P+R, nawet jesli te wioski sa z dala od duzych osrodkow, to Twoja propozycja jest tak samo realna do spelnienia jak obietnice kilku kandydatow na prezydenta, ktorzy chetnie wszystkim by wszystko dali, tylko nie wiadomo skad wezma na to kase.
Marzyc wolno - to nic nie kosztuje. Planowanie to w duzej mierze bilansowanie zyskow i kosztow, a wlasnie te koszty w przypadku malych osrodkow i terenu o malym zaludnieniu sa za wysokie - ale jak widac nie do kazdego "specjalisty" to dociera.
2015-04-01 10:36:28 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
Jako podsumowanie - felieton J. Prześlugi:

http://jacekprzesluga.natemat.pl/51965,akcja-tory-na-tiry-rozpoczeta-1
2015-04-01 10:47:11 Autor: wasiu
---.static.korbank.pl
@ aaa
A utrzymanie i budowa dróg nie kosztuje? Podobno w Polsce drożej niż w starej unii. Dlaczego na siłę promuje się w niektórych miejscach transport drogowy, mimo że są idealne lub dobre warunki dla współistnienia różnych środków transportu? Odpowiem Ci:
bo w 1989 roku władzę przejęli ludzie pokroju arona z Parczewa, dla których szczytem rozwoju był 20 letni szrot sprowadzony z Niemiec i kolej kuła ich w oczy, trzeba było jakoś zabrać tych pasażerów i towary. Nagle na kolej, obojętnie czy na magistralę czy linię do Pierdziszewa Dolnego zabrakło pieniędzy z budżetu.
Jak teraz oceniać czy linia jest rentowna czy nie skoro od 20 lat pekap nie wydał na nią złamanego grosza, ograniczano i psuto ofertę oraz odstraszano potencjalnych klientów zarówno w ruchu towarowym jak i pasażerskim. Jest kilka linii, które w historii uwalono, ale udało się reaktywować i cieszą się dobrą frekwencją pełniąc ważna społecznie rolę (Opole - Kluczbork, Brzeg - Nysa). A to, co się planuje w kwestii szczucinki to wypisz wymaluj sytuacja z Trzebnicą, gdzie pekapowskie debile chciały rozebrać torowisko ale na szczęście udało się linię uratować.
2015-04-01 10:52:25 Autor: wasiu
---.static.korbank.pl
I tak bardzo mądra maksyma dla wszystkich likwidatorów:
"Jeżeli odetnie się od wielkiej rzeki wszystkie jej dopływy, to stanie się ona małym strumykiem."
2015-04-01 10:55:48 Autor: xxz
---.26.8.244
Niech zrobią ścieżkę rowerową do Kocmyrzowa i dalej śladami wąskotorówki do Wiślicy, a od szczucinki wara.
2015-04-01 10:57:43 Autor: aaa
---.133.40.85
To ja w takim razie modernizatorm i rewitalizatorom chcialbym powtorzyc to, co napisalem kilka postow wyzej. Ku finansowej przestrodze. Pa

"Ale jest wiele linii w Polsce, gdzie nawet swietne pociagi i swietna
linia nie zapewnia duzego oblozenia pociagow. I takie linie nalezy likwidowac."
2015-04-01 10:58:53 Autor: g
---.dynamic.chello.pl
Ale tych linii, rzeczywiście jest za dużo, np. w zachodniej Polski.
2015-04-01 11:03:55 Autor: Kryniczanin
---.158.221.81

Kryniczanin
W odpowiedzi na post .Piotr:
"@aaa:
Sęk w tym, że linii do małych miasteczek już w Polsce nie ma. Takowe dawno zniknęły. Weźmy Szczucinkę, która według KPZK ma być korytarzem dla linii Tarnów-Kielsce (strona 47):
http://www.mir.gov.pl/rozwoj_regionalny/Polityka_przestrzenna/KPZK/Documents/KPZK_2030_PL_small_po_reasumpcji_new.pdf

Widać spójność planowania. Reszta ze wspomnainych linii, to i tak już historia."
Warszawa - Tarnów - Nowy Sącz p. Warkę, Kielce, Busko, Szczucin około 400km.

Warszawa - Nowy Sącz p. CMK i mityczne piekiełko - tyle samo

Tu jest problem bo nagle by się okazało że po wybudowaniu około 30km linii z Nowego Sącza da się w mniej 5h dojechać do Warszawy bez pośrednictwa Krakusów i piekiełka na hasłach których mamy senatorów.
2015-04-01 11:30:13 Autor: CK_Robert
---.42.81.172
I to jest właśnie polskie myślenie... Zamiast dobudować brakujące 30 km linii z Buska do Żabna i zrobić rewitalizację odcinka Sitkówka- Busko i Żabno-Tarnów ( koszt ok 200mln), lepiej wydać kasę na mityczne "piekiełko"..2 mld... jest rozum?
2015-04-01 11:55:01 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@aaa: ""Ale jest wiele linii w Polsce, gdzie nawet swietne pociagi i swietna
linia nie zapewnia duzego oblozenia pociagow. I takie linie nalezy likwidowac.""

Gdzie? Chętnie się dowiem.
2015-04-01 12:05:54 Autor: obiektywnie
---.dynamic.chello.pl
A dlaczego nie i Piekiełko i Szczucin - Busko ? Jedno drugiemu nie wadzi i każde ma zalety tam gdzie miałoby powstać. W normalnym kraju już dawno byłoby jedno i drugie .Bo dotyczy obszarów gdzie dostępność do kolei jest żenująca. dawniej się budowało i projektowało także z powodów strategicznych bo nie ma dla wojska lepszej alternatywy niż przewóz ciężkiego sprzętu koleją ...
2015-04-01 13:30:04 Autor: wasiu
---.static.korbank.pl
@ obiektywne

To jest właśnie swoiste curiosum - wojsko na swoich mapach i w planach operacyjnych ma zawarte odcinki linii kolejowych, lub całe linie, na których pkp już dawno położyła krzyżyk: Krapkowice, Mirosławiec, Duninów, ostatnio wyszedł Przewóz.

@ aaa

Ja Ci za to mogę podać relacje, gdzie był dobry rozkład i takowa frekwencja, a pkp lub samorządy swoim durnowatym lub celowo szkodliwym działaniem uwalił przewozy:
- Racławice Śląskie - Racibórz
- Leszno - Gostyń
- Leszno - Głogów
- Stargard Szczeciński - Pyrzyce - Myślibórz
- Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko Kamienna
- Jaworzyna Śląska - K.Z.
Dodajmy do tego relacje, gdzie mimo paskudnego rozkładu lub stanu technicznego torów podróżni i tak jeździły mimo alternatywy drogowej:
- Kłodzko - Stronie Śl. (młodzież szkolna)
- Kępno - Oleśnica
- Wrocław - Kobierzyce - Świdnica (przeładowane w łykendy)
- Jelenia Góra - Karpacz
i tak można by mnożyć...
2015-04-01 13:37:33 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@obiektywnie:

Oczywiście że te projekty się nie wykluczają. Ale tłumacz to lajkonikom, które mają przeośnięte ego, manię wielkości i kompleks pępka świata, czyli byłej stolicy w jednym. Będą zwalczać każdego, kto im potencjalnie zagraża. Nawet jeśli to wróg całkiem urojony.
2015-04-01 13:45:22 Autor: obiektywnie
---.dynamic.chello.pl
Lodu na czoło "Piotr". Niby dlaczego dla Krakowa jeśli dobrze rozumiem twój bełkot miałaby być ważniejsza linia do Buska niż linia przez Piekiełko ??? Będą optować za tym co dla nich ważniejsze i to jest normalne. Może tobie się wydaje że z Krakowa ma przylecieć Mikołaj sypnąć kasą i budować pod Szczucinem czy Buskiem "bo tak" i już.Lodu na czoło powtarzam.
2015-04-01 14:12:30 Autor: CT
---.internetia.net.pl
http://www.kolejowe-sprawy.pl/viewtopic.php?t=1264
Z cyklu "równe szanse??"

Hmm.. ekonomiści traktują drogi "jakoś tak inaczej" bo:

Dlaczego nie przeprowadzono (za grube pieniądze) analizy opłacalności istnienia dróg
lokalnych??

Stwierdzając, że są one "obciążeniem i ruiną dla lokalnych gmin (jest ich stanowczo za dużo,
nie można dalej tolerować takiego rozwydrzenia !!)[Na wielu na pewno ruch jest za mały w stosunku do kosztów ich utrzymania !] z jednoczesnym zaleceniem ich szybkiej likwidacji !!"
2015-04-01 14:37:55 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
@obiektywnie:
Jaki bełkot? Trochę kultury, poproszę. 3,5 miliarda na 17 km S-7 Lubień-Rabka. Są takie Mikołaje, proszę Pana, są. I takich przykładów jest sporo w skali kraju.

Wiadomo że dla Krakowa linia p. Busko jest konkurencją, wystarczy poszperać w historii tego, co działo się z siecią TEN-T od kilkunastu lat. Ale nie usprawiedliwia to koniczności myślenia o kraju, a nie tylko o swoim wąsko pomowanym podwórku. Zresztą myślenia kiepskiego w efektach, skoro Piekiełka do dziś nie ma.

Dobranoc. EOT.
2015-04-01 14:38:46 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ wasiu - a ile kosztuje brak dróg?
2015-04-01 14:40:09 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
przede wszystkim porzućcie mrzonki o linii kolejowej Szczucin - Busko. W UE nie buduje się przecież linii kolejowych standardowych nie KDP.

Inna sprawa, że puciongi z Kielc do Krakowa nie majom sensu ekonomicznego, a co mówić o puciongach z Kielc do Tarnowa ew. Rzeszowa przez Tarnów.
2015-04-01 14:41:52 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ wasiu - po 1990 przejęli władzę ludzie którzy zdali sobie sprawę, że 7 tys. ludzi rocznie zabitych na drogach to trochę dużo i trzeba inwestować w drogi zamiast kolej. I teraz masz efekt - w 2014 zabitych na drogach 3,5 tys. ludzi.

Przed 1990 inwestowano zbyt dużo w kolej, a zaniedbywano drogi co poskutkowało masową rzeźnią na drogach, bo przecież NIE KAŻDY MIESZKA PRZY STACJI KOLEJOWEJ o czym mikole często zapominają.
2015-04-01 15:00:51 Autor: sasa
---.151.78.143
Kraje rozwinięte rozbudowują kolej a murzyński bantustan w POlsce niszczy infrastrukturę i buduje ścieżki rowerowe. To zerwijcie, jełopy z PLK, całą CMK i zróbcie megaścieżkę rowerową z Krakowa na Wybrzeże. To będzie dopiero atrakcja! Po co jakieś tam Pendolino, rowerem do pracy też można dojechać.
2015-04-01 15:04:03 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ sasa - które kraje rozwinięte rozbudowują kolej?

Rosja? Chiny? Turcja? Indie?

Bo w UE to w ciągu ostatnich 20 lat długość linii kolejowych nie KDP nie zwiększyła się nawet o 1%.
2015-04-01 16:32:31 Autor: wasiu
---.man.tk-internet.pl
Po 1989 roku władze przejęli ludzie, którzy chodzili na pasku wielkich korporacji motoryzacyjnych, paliwowych i gumowych. Jednym z celi było przeniesienie mas ludzkich i towarowych z koleje na drogi, bo to był olbrzymi rynek zbytu, który należało przejąć. Nic to, że oznaczało to zagładę dla wielu polskich przedsiębiorstw z branży kolejowej - liczyła się kasa transferowana do odpowiednich kieszeni.
Liczb zabitych i rannych na drogach nie zależy tak bardzo od liczby aut ale od:
- kultury jazdy kierowców - im dalej na wschód od Renu tym większe buractwo, sprawdzone na własnej skórze
- odpowiednich przepisów o ruchu drogowym, ich właściwego stosowania przez władze, przestrzegania przez kierowców
- stanu technicznego pojazdów
Paradoxalnie, co nie raz było już pisane na forum, kierowcom także powinno zależeć, żeby jak najwięcej osób podróżowało komunikacją szynową - bo mniej ruchu na drogach to bardziej płynna jazda itp. itd.
2015-04-01 16:34:54 Autor: wasiu
---.man.tk-internet.pl
Co do krajów rozwiniętych - my mieliśmy rozwiniętą sieć komunikacyjną tam, gdzie był zabór niemiecki. Kresy Wschodnie to zawsze była pod tym względem Polska B, bo zaborcy nie zależało na właściwym rozwoju kolei. Teraz zamiast stworzyć odpowiednią siatkę połączeń kolejowych brniemy w drogi i cały czas bazujemy na tym, co zbudował car 100 lat temu i później takie trolle jak aron mają pożywkę...
2015-04-01 16:46:38 Autor: drezyluch
---.adsl.inetia.pl
Nie lepiej byłoby nieczynne linie kolejowe przeznaczyć pod drezyny ręczne zamiast przerabiać je na ścieżki rowerowe?
2015-04-01 16:53:14 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ wasiu - pokaż mi kraj w UE który ma gorsze drogi od POlski
2015-04-01 16:55:33 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ wasiu - brniemy w drogi, bo mamy taką sieć osadniczą, że trudno byłoby doprowadzać tory do każdej wsi.

Kiedy zrozumiesz, że nie każdy mieszka przy linii kolejowej?

PRL już się na tym przejechał. Wtedy inwestowano w kolej zaniedbując drogi. Wybudowano CMK zamiast "Gierkówki" wschód - zachód. Efekt - 7 tys. zabitych na drogach 20 lat temu.

Dziś - po 20 latach inwestowania w drogi i wycinania pociągów - 3,5 tys. zabitych na drogach w 2014.

Na mikolską logike powinno być na odwrót - im więcej dróg i więcej blachosmrodów tym więcej wypadków. A tu nie - liczba zabitych na drogach spadła.
2015-04-01 16:56:52 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ wasiu - 20 lat temu pociągami jeździło kilka razy więcej ludzi niż dziś - i miałeś 7 tys. zabitych na drogach rocznie.

Czy twoim zdaniem kierowcom ma zależeć na powrocie do sytuacji na drogach z 1995?
2015-04-01 17:23:13 Autor: ToT
---.internetia.net.pl
"Miasto na własne życzenie wpadło w komunikacyjną pułapkę. Teraz jest na równi pochyłej"

"Wniosek: bogatsi wcale nie mają więcej samochodów. Bogatsi mają dobrą komunikację publiczną, w tym także - a może przede wszystkim - SZYNOWĄ.

Cały tekst: http://gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,17653834,Miasto_na_wlasne_zyczenie_wpadlo_w_komunikacyjna_pulapke_.html#ixzz3W4UAjShx


I cała Polska wpada w taką pułapkę, prowadzona przez (co widać wyraźnie) zawodowych pseudokomentatorów - dywersantów.
2015-04-01 19:12:54 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
Winę za demontaż linii kolejowych w Polszy ponosi przede wszystkim PKP (PLK) a nie żadne lobbies.
Poza tym kolej żelazna przechodzi do historii.
2015-04-01 20:19:56 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ ToT - dwukrotne zmniejszenie liczby zabitych na drogach przez 20 lat uważasz za pułapkę komunikacyjną???
2015-04-01 20:28:10 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
W Gliwicach 580 samochodów na 1000 mieszkańców, ale np. w takiej Bawarii jest 700 samochodów na 1000 mieszkańców. O tym już specjalista z Politechniki zapomniał napisać.
2015-04-01 21:38:14 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Aron; nie tylko nowe drogi przyczynily sie do spadku smiertelnosci -ludzie nie jeżdżą takimi 'trupami ' jak w latach 90-tych.
2015-04-01 21:50:57 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Do malych miasteczek kolej nie ma interesu inwestowac ( troche rozumiem) ale dlaczego wlodarze miasteczek nie walcza -odpowiedz jest prosta - bo prościej im wybudowac kawalek drogi lub swietlicy i glos w wyborach juz jest zapewniony
2015-04-01 23:20:39 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ stan - ale ilość blachosmrodów wzrosła, więc wg mikolskich teorii ilośc wypadków powinna wzrosnąć
2015-04-02 00:06:37 Autor: EU07-106
---.net.pulawy.pl
aron mentalnie jest na etapie malucha i nyski a marzeniami przy golfie II na gaz:))
2015-04-02 07:24:47 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - lepiej miec Golfa niż furmankę albo rower jak to było za PRLu na wsi gdy inwestowano w kolej
2015-04-02 07:26:52 Autor: db
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Więckorkiem (?!), Więcborkiem....
2015-04-02 09:01:58 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
W POlsce inwestuje się w drogi zamiast w kolej, bo wyciągnięto wnioski z czasów PRLu, gdy inwestowano masę kasy w kolej, a na drogach ginęło 7 tys. osób rocznie.
2015-04-02 09:27:10 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
aron mędrzec parczewski

Rzeczywiscie ilosc samochodow wzrosla -ale "składakow" zmalala a samochody ciezarowe na jakich oponach jezdzily - albo lysych albo nalewanych - nie pamiętasz czy nie chcesz pamietac .
2015-04-02 09:39:03 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
aron ; a poza tym kryzysy maja tez to do siebie ,ze osiagaja dno( np te 7 tys ludzi)a po celach naprawczych ( nie jeden cel) wracacaja na dobra sciezke.
2015-04-02 11:34:07 Autor: EU07-106
---.net.pulawy.pl
to za prl-u były polne drogi??
tylko dziwne, ze wtedy do każdej wsi było po kilka a nawet kilkanaście kursów pks 7 dni w tygodni. a teraz emeryci i renciści nir mają jak dojechac kilka km do lekarza rodzinnego.
czy pitz już zorganizował spotkanie dla wójtów gmin leżących przy starej 17 w celu uświadomienia im jakie korzyści majom z s17 i ze powinni płacić za jej oświetlenie zamiast remontować drogi gminne i oświetlać wioski??
2015-04-02 12:30:54 Autor: banowy
---.239.124.187
Takie ścieżki rowerowe gminy budują wywalając na nie przeważnie unijne dofinansowanie oraz niestety pieniądze własnych podatników. nWywalając dosłownie w piach. Z REGUŁY PO TAKICH ŚCIEŻKACH NIKT Na Rowerach NIE JEŹDZI i JEŻDZIĆ NIE BĘDZIE. Za to ooliczni rolnicy jętnie dojeżdżają nimi do swych druntów niszcząc rowerowe nawierzchnie. Miejscowi mają własne utarte szlaki rowerowe, nieraz rzeczywiście biegnące krótkimi odcinkami wzdłuż nieczynnych linii. Tzw. turyści raczej NA PEWNO nie będą z nich korzystać i to z paru powodów. po pierwsze nie będą o nich wiedzieć, po drugie z reguły nie ryzykują eskapad w trakcie których mogą stracić na rzecz miejscowych sprzęt i portfele. Przyklady? Choćby szumnie reklamowany od lat "szlak zwiniętych torów z Ustki do Rowów na Pomorzu biegnący częściowo starotorzem nieistniejącej od 60 lat Słupskiej Kolei Powiatowej (StKrB). Poza jednym chyba rajdem w roku - NIGDY TAM ROWERZYSTÓW NIE WIDZIAŁEM. Kolejny przykład to szumnie wytyczona również po dawnym 60-letnim starotorzu ścieżka z Krępy do Dębnicy Kaszubskiej. Z całej trasy wykorzystywany jest jedynie zaadoptowany do ruchu rowerowego most kolejowy na tej trasie. Osobiście niszczenie linii kolejowych przez cwanych samorządowców uważam jako próby przekrętów kasy - nawierzchnie sprzedać na złom, podtorze zasypać piaskiem - i rżnąc "ekologicznego głupa". Są również pozytywne przykłady. Niedawno drezyniarze z Bytowa i Barcina ostro medialnie pogonili kota jednemu z wójtów, który miał ostry zamiar rozbierać linię Korzybie - Lipusz. Chłopina ostro się zapierał w tym zamiarze ale ostatecznie po medialnej burzy - chyba w końcu zrezygnował ze swych chorych urojeń pod naciskami - równiez z własnej gminy.
2015-04-02 16:41:43 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - za PRLu były setki wsi bez asfaltu, a co mówić o PKSie. To też był efekt inwestowania w kolej.

Dziś bez przesady, w powiecie parczewskim do każdej wsi masz co najmniej 2 kursy dziennie w dni nauki szkolnej - czyli wtedy gdy pracują szkoły i lekarze rodzinni. W weekendy lekarze rodzinni i tak nie pracują.

wejdź sobie na www.e-podroznik.pl tam są kursy busów i PKSów z Parczewa do okolicznych wsi. PKS Radzyń ma skopaną stronę więc nim się nie sugeruj.
2015-04-02 16:49:38 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ stan

Ale to dno ( czyli 7 tys. osób zabitych na drogach) zostało osiągnięte w połowie lat 90-tych czyli był to efekt PRLowskiego inwestowania w kolej zamiast w drogi.

Po 1995 liczba zabitych na drogach zaczęła spadać - wraz z wycinaniem pociągów i torów i przeznaczaniem coraz więcej kasy na drogi.

W 2014 mieliśmy 3,5 tys. zabitych na drogach - mniej nawet niż w 1975, a w latach 70-tych blachosmród był naprawdę rzadkością . Maluch kosztował wtedy ok. 100 tys. zł bodajże przy pensji 2000 zł czyli tyle coś dziś wypasiona terenówa. A na giełdzie był jeszcze droższy.
2015-04-02 18:21:12 Autor: Eu07-106
---.net.pulawy.pl
buhaha
a od kiedy to dwa kursy na dzień są dla ciebie ofertą??
a ofert aronbusza to gdzie mogę namierzyć??
ja wójtowie dalej będą musieli płacić za oświetlenie S17 to niedługo na wsiach będą drogi jak za prl-U:))
2015-04-02 18:32:23 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
aron ; to ,ze inwestowano w kolej w tamtych latach - takie byly czasy (byly cukrownie, huty, kopalnie , etc) . Wiem dzisiaj czasy sie zmienily i dlatego jestem za tym aby np. wybudowac S8 z Wroclawia w kierunku na Czechy ( bo dzisiaj to droga smierci ) ale zeby tez nie zapomniec o takich liniach kolejowych np Wroclaw - Trzebnica bo dzieki tej linii jest mniej samochodow na "5" i mniej wypadkow .
2015-04-02 18:44:17 Autor: aron medrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - S17 to male odcinki podzielone na gminy Jastków, Kurów, Garbów, dodatkowo kłamałeś że Jastków nie ma wjazdu na S17

2 kursy na dzień to jest oferta dla uczniów i emerytów jeżdżących do lekarza rodzinnego, w powiecie parczewskim dziś Golf w każdej zagrodzie
2015-04-02 18:44:54 Autor: aron mędrzec parczewskik
---.nette.pl
@ stan - to przesąd że im więcej pucionguf tym mniej wypadków
2015-04-02 19:07:35 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Eu07-106

Mysle ze s 17 jest potrzebna tylko po co tyle lamp- albo 4metrowe ekrany - ale z lampami jest problem na peryferiach miast tez - jeden od drugiego wybudowal sie co 100m i chce miec oswietlenie i droge najlepiej klasy S lub A.
2015-04-02 19:17:43 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
aron ; ja jestem za tym aby ktos trzymał nad tym łape i byl bezstronny.
2015-04-02 19:27:26 Autor: EU07-106
---.net.pulawy.pl
@aron
czepiłeś się Jastkowa jak pijany płotu:)
ty oczywiście nie kłamiesz, a na wszystko masz dowody hehehe
nawet jak majom ten wjazd to co im daj?? do lublina sobie eksprsówką pojadom??
skoro małe odcinki to czemu nie chcą płacić??
jesteś za tym, zeby nie remontować dróg wiejskich i nie oświetlać wiosek?? a co z urwanymi kołami karetek z rodzącymi w środku i samochodami walącymi w pieszych??
2015-04-02 20:46:39 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU 07 - inne gminy mają gorzej bo nie mają obwodnicy i przewala im się ciężki ruch samochodów towarowych pod oknami

choćby gmina Niemce
2015-04-02 21:14:20 Autor: EU07-106
---.net.pulawy.pl
@aron
od razu gorzej - kilka dni temu w tv pokazywali jakąś miejscowość, chyba w łódzkim, gdzie mieszkańcy nie chcą obwodnicy w obawie że stracą lokalni przedsiębiorcy - sklepy, stacje paliw, restauracje
masz np. w Niemcach stacje paliw - i nagle chcą budować obwodnicę - byłbyś zadowolony??
a propo kursów szkolnych - chyba ni masz dzieci, albo nie znasz realiów dowożenia do szkól obecnie
2015-04-02 22:22:40 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Wytlumacz mi aron jak znasz DK 15 po jasna budowac obwodnice Cieszkowa, Zdun Krotoszyna- jak wybuduja S5 i S8i w przyszlosci S11 - kto tirem bedzie sie pchal przez te miejscowosci z Wroclawia do Gdanska i okolic
2015-04-03 07:09:12 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - jasne - pewnie w Puławach też było lepiej jak wszystkie ciężarowe jechały przez centrum i nie mogły się minąć na starym moście?

Stacja benzynowa w Niemcach to ORLEN, więc mieszkańcy mają z niej takie same dochody jak Jastków z BP na S17
2015-04-03 07:10:35 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - to wg takiej logiki najbogatszym krajem powinna być Rosja, bo tam inwestuje się w kolej, są słabe drogi i nie ma obwodnic, więc lokalni przedsiębiorcy wg twojej teorii powinni prosperować.
2015-04-03 07:11:40 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ stan - po wybudowaniu obwodnicy Garwolina liczba zabitych w wypadkach w tym mieście spadła o 80% - więc zapewne tak samo będzie w Krotoszynie.
2015-04-03 07:12:57 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - nie czepiłem się Jastkowa, tylko twierdziłeś że Jastków nie ma wjazdu na S17 co okazało się kłamstwem i ci to udowodniłem.

Jeżeli jesteś przeciwko budowie dróg to wyprowadź się do Rosji, tam inwestuje się w kolej, a drogi są dziurawe i wąskie.
2015-04-03 07:16:54 Autor: aron mędrzec parczewski
---.nette.pl
@ EU07 - budowa S19 Lublin - Lubartów to potencjalne kilkaset milionów złotych, a to kilkunastokrotnie więcej niż dochody z restauracji czy ORLENu przy obecnej drodze nr 19. Dzięki takiej budowie wielu mieszkańców gminy Niemce znajdzie sobie pracę u podwykonawców.

No ale ty wolisz, żeby znalazło pracę kilka osób przy niskokosztowej wymianie podkładów na torach. Logika mikolska.
2015-04-03 08:16:43 Autor: EU07-106
---.net.pulawy.pl
@aron
ty ciągle kłamiesz że masz busza z klymą a w szczycie przewozowym trolujesz w necie hehhe
rozumiem , że dalej jesteś przeciwny remontom dróg gminnych kosztem oświetlenia S??
skoro uważasz że dwa kursy szkolne załatwiają sprawę, to może podjedź pod szkołę i zobacz ile ludzi przywozi i odbiera dzieckiaki - może tu pitz się wykaże, który podobno istnieje buhahaha
moż jakby pitz leżął przy S a nie w partaczewie to miałby racje bytu - nie wpadłeś na to??
2015-04-03 11:43:45 Autor: aron mędrzec parczewski
---.play-internet.pl
EU07 - ja jestem za budową dróg gminnych - z pieniędzy które dziś idą na dotację do kolei regionalnych.
2015-04-03 11:45:32 Autor: aron mędrzec parczewski
---.play-internet.pl
2 kursy szkolne załatwiają sprawę jeżeli chodzi o lekarza rodzinnego - bo w weekendy lekarz rodzinny nie pracuje. Tak że emeryt może dojechać sobie na 8 do lekarza i o 15 wrócić do domu.

Ty twierdzisz że gmina Jastków nie powinna płacić za oświetlenie drogi która biegnie przez jej terytorium. A dlaczego ludzie mieszkający np. w Kazimierzu Dolnym mają płacić na kolej regionalną, a w Kazimierzu przecież nigdy nie było stacji kolejowej.
2015-04-03 12:30:40 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
@ aron

Tylko ze Garwolin jest na drodze tranzytowej miedzy W-wa a Lublinem i przejscie granicznym z Ukraina - i tu wskazana jest eska ale dlaczego nie na eskakadzie przez miasto tylko 20 km od miasta idzie obwodnica i 20km dodatkowo trzeba drog dobudowac i lamp postawic.

A Krotoszyn nie lezy na jakims tranzycie a poza tym wybudowano super market na ul Mickiewicz na ciagu DK 15i 35 - to chyba nie jest tak zle z tymi wypadkami i korkami.
2015-04-03 12:35:58 Autor: stan
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Zycze bezpiecznych i zdrowych Swiat Wielkanocnych.
2015-04-03 15:16:42 Autor: EU07-106
---.net.pulawy.pl
@aron
rzeczywiście propozycja dla emerytów godna rozważenia:)) tym bardziej,że teraz do lekarzy zapisują na konkretne godziny:) a w niedzielę jak majom dojechać na sumę??:))))
przez Kazimierz też nie przebiega s17 a do jej budowy dopłacali
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony