Partnerzy serwisu:

Ekologiczne sztućce w pociągach na Szczyt Klimatyczny

Jakub Madrjas 03.12.2018 1,9k

Ekologiczne sztućce w pociągach na Szczyt Klimatyczny
Fot. ak, Rynek Kolejowy
Dziś w Katowicach rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP24. Z tej okazji PKP Intercity podaje w pociągach jadących do tego miasta drewniane sztućce. Wkrótce przewoźnik prawdopodobnie będzie musiał zrezygnować z używania plastiku.
Dzisiaj pojawiły się informacje, że spółka Wars rezygnuje z zamawiania plastikowych sztućców. Nie potwierdza ich jednak PKP Intercity, mające połowę udziałów w Warsie (drugą połowę ma Skarb Państwa). Jak poinformowała "RK" rzeczniczka PKP IC Agnieszka Serbeńska, zmiana jest czasowa – na czas trwania Szczytu Klimatycznego (COP24) we wszystkich pociągach kursujących do/z Katowic będą w ramach pilotażu podawane do spożywania posiłków sztućce drewniane.

– Pilotażowe rozwiązanie z drewnianymi sztućcami jest wprowadzone w pociągach jadących do i z Katowic w okresie 3-14 grudnia 2018 w związku ze Szczytem Klimatycznym. Jest to więc rozwiązanie czasowe, którego celem jest zbadanie percepcji pasażerów oraz logistyki dostaw. Następnie przeanalizujemy możliwość wprowadzenia tego rodzaju sztućców na stałe – informuje Serbeńska. Jak dodaje, wprowadzenie nowego rodzaju sztućców jest też powiązane z zawarciem nowej umowy z Wars. Obecna obowiązuje do 31 stycznia 2020. 

PKP IC: Plastiku używamy niewiele

To, że PKP Intercity poda ekologiczne sztućce tylko od święta i tylko w pierwszej klasie skrytykowała już "Gazeta Wyborcza". Przewoźnik broni się, że niezależnie od inicjatywy związanej z COP24 posiłki i poczęstunki są serwowane w pociągach PKP Intercity "z zachowaniem dbałości o ekologię". – Na miejscu w wagonach restauracyjnych pociągów EIC oraz w segmentach gastronomicznych EIP posiłki są podawane w naczyniach porcelanowych i z metalowymi sztućcami. Również posiłki serwowane w klasie 1 EIP wydawane są w naczyniach porcelanowych. W wagonach barowych, kursujących w poc. kategorii EIC i IC, pasażerowie otrzymują posiłki w tekturowych naczyniach jednorazowych. Natomiast we wszystkich kategoriach pociągów są stosowane naczynia dla dań na wynos wykonane z trzciny cukrowej. Napoje ciepłe, w ramach poczęstunku, serwowane są w kubkach papierowych – wymienia Serbeńska. Jak podsumowuje, z plastiku są obecnie wykonane jedynie pokrywki do kubków oraz w wybranych pociągach sztućce (widelec, nóż, łyżka, mieszadełko). 

Wkrótce zakażą?


W październiku 2018 roku Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie zakazania sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Przepisy będą teraz negocjowane przez państwa członkowskie UE. – Jeśli zostanie wprowadzone rozporządzenie UE, które wprowadzi zakaz używania plastików, PKP Intercity zaimplementuje nowe rozwiązania. Na pewno w ślad za unijnym rozporządzeniem pojawią się na rynku ekologiczne rozwiązania dla gastronomii, które pozwolą zamienić dotychczas używane pokrywki do kubków, butelki na napoje czy sztućce – podsumowuje Serbeńska. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony