Partnerzy serwisu:

ED59 nadal stoi na terenach Pesy. Czy kiedykolwiek stamtąd wyjedzie?

Kasper Fiszer 26.11.2019 9,8k

ED59 nadal stoi na terenach Pesy. Czy kiedykolwiek stamtąd wyjedzie?
Jednostka ED59-01 fot. Kasper Fiszer
Nowy zarząd województwa łódzkiego z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem na czele rozmawia z bydgoską Pesą o przyszłości jednostki ED59. Pojazd nadal stoi na terenie swojego producenta, a szanse na jego przywrócenie do ruchu wydają się z każdym miesiącem maleć. Czy koniec terminu ważności czasowej dokumentacji typu zakończył też jego historię?
Na naszych łamach wielokrotnie opisywaliśmy skomplikowaną sytuację związaną z odstawieniem jednostki ED59. Bydgoska Pesa wyprodukowała tylko jeden elektryczny zespół trakcyjny tej serii, który oznaczony został numerem inwentarzowym 01. Jego właścicielem jest samorząd województwa łódzkiego, a przez dekadę był on wykorzystywany przez Przewozy Regionalne do obsługi połączeń zleconych przez UMWŁ.

Pojazd nie jest używany już od trzech lat

Eksploatacja jednostki była jednak trudna. Ma ona bowiem charakter prototypowy, a w związku z niewdrożeniem modelu do seryjnej produkcji trudno jest np. o części zamienne. Okresy odstawienia były więc czasem bardzo długie nawet wówczas, gdy konieczna była jedynie drobna naprawa błahej usterki. Od kilku lat pojazd w ogóle nie wyjeżdża jednak w trasy.

W 2016 r. skończyła się bowiem ważność czasowego tzw. świadectwa typu. Obecnie nie ma więc możliwości wznowienia eksploatacji bez uprzedniego przejścia wszystkich procedur dopuszczających model do ruchu na polskiej sieci kolejowej. Trzyletni już przestój z pewnością odbił się też negatywnie na stanie technicznym pojazdu.

Obecny zarząd województwa prowadzi negocjacje z Pesą

Właściciel „Acatusa”, bo taką handlową nazwę miała pechowa jednostka, próbował porozumieć się z jego producentem co do przeprowadzenia napraw i uzyskania dokumentacji. Pojazd został też przetransportowany do zakładów Pesy. – Elektryczny zespół trakcyjny serii ED59 nr 01, który jest własnością naszego województwa, znajduje się [nadal] na terenie zakładów Pesa Bydgoszcz – poinformował nas Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Czy aktualne władze regionu mają plan przywrócenia jednostki do ruchu? – Obecny Zarząd Województwa Łódzkiego prowadzi rozmowy z Pesą w sprawie dalszego postępowania odnośnie do jednostki ED59 – zapewniły nas służby prasowe Urzędu. Wciąż nie doszło jednak do żadnego przełomu, a wraz z upływem czasu racjonalność decyzji o podjęciu inwestycji w pojazd z pewnością będzie maleć.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony