Partnerzy serwisu:

ECTS do Husarzy. Jest przetarg na doposażenie lokomotyw

Michał Szymajda 03.07.2019 93

ECTS do Husarzy. Jest przetarg na doposażenie lokomotyw
Lokomotywa Eu44 "Husarz"Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
PKP Intercity zorganizowało długo oczekiwany przetarg na montaż urządzeń ETCS na lokomotywach Siemens Taurus. Ich montaż pozwoli na zmniejszenie obsad kabinowych i, być może, na przyspieszenie ich do 200 km/h w rozkładowych kursach.
PKP Intercity rozpisało przetarg, którego przedmiotem jest dostarczenie, zabudowa i uruchomienie pokładowych urządzeń ETCS poziomu 1 i 2 wraz z systemem GSM-R Baseline 2.3.0d na lokomotywach Siemens ES 64 U4 „Husarz”. W ramach przetargu wyłoniony dostawca zajmie się również utrzymaniem w zakresie wszystkich wymaganych czynności przeglądowych urządzeń.

Dostawca urządzeń ETCS ma zagwarantować, że system będzie umożliwiał aktualizacje związane ze zmianami wynikającymi z przepisów lub doświadczeń przez Europejską Agencję Kolejową. Hardware powinien natomiast umożliwiać późniejszą aktualizację systemu do wersji Baseline 3, co, jak zaznaczono w specyfikacji, nie wyklucza ewentualnej konieczności wymiany niektórych podzespołów. Montaż urządzeń ETCS ma zostać zrealizowany w terminie nie dłuższym niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy. Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 2 sierpnia.

Dotąd nowe urządzenia ETCS w dziesięciu Husarzach próbowano zamontować dwukrotnie. Niestety, żaden z przetargów nie przyniósł wyboru wykonawcy. To trzecia próba „dozbrojenia” lokomotyw, których głównym zadaniem jest obecnie prowadzenie pociągów ekspresowych z Polski do Niemiec. Bez urządzeń ETCS do obsługi lokomotyw potrzebna jest podwójna obsada, by móc jeździć z prędkością 160 km/h, elektrowozy nie mogą też kursować z prędkością 200 km/h po Centralnej Magistrali Kolejowej, choć teoretycznie są przygotowane do rozwijania takie prędkości. W Polsce są też wagony, które można ciągnąć z prędkością 200 km/h. Pociągi zestawione z takich elektrowozów i wagonów mogłyby stanowić uzupełnienie oferty szybkich połączeń Pendolino.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony