Partnerzy serwisu:

Dziś testowy przejazd na trasie Kowel – Chełm

Martyn Janduła 05.05.2017 269

Dziś testowy przejazd na trasie Kowel – Chełm
Pesa 630MFot. Slawomir Kołtuński, wikipedia, CC BY-SA 3.0
Dokładnie w piątek 5 maja ma się odbyć pierwszy testowy przejazd pociągu na kolejnej planowanej trasie transgranicznej między Ukrainą a Polską. Chodzi o trasę Kowel – Chełm, która prawdopodobnie jeszcze w lato zostanie otwarta i obsługiwana będzie autobusami szynowymi z Pesy.
Sergiej Koszaruk, zastępca szefa Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej napisał na swoim Facebooku informację, że 5 maja w piątek odbywać się będzie pierwszy przejazd testowy na trasie z Kowla do Chełma.

– Jedziemy w pierwszą testową podróż szynobusem z Kowla do Chełma – pisze Koszaruk. – Będziemy wszystko bardzo starannie analizować, by zaproponować korekty tam, gdzie będzie to konieczne – dodaje.

Podróż w dwie godziny


Jak informuje dalej zastępca szefa Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej, problematyczne są jeszcze kwestie formy i metody kontroli granicznej oraz celnej. – Chcemy jak najbardziej poprawić i przyspieszyć ten proces zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej – podkreślił w swoim stanowisku. Dodał, że podróż miałaby trwać dwie godziny i kosztować nie więcej niż 150 hrywien – ok. 22 zł.

Do współpracy został także zaproszony burmistrz miasta Kowla. Jak poinformował Koszaruk, samorząd jest bardzo aktywny w dążeniu do uruchomienia połączenia kolejowego z Polską. – Tylko dzięki konstruktywnej współpracy wszystkich stron, można uzyskać dobre rezultaty – przekazał urzędnik. – Ponadto, dla Kowla i Chełma projekt ten daje wiele perspektyw rozwojowych – podkreśla Koszaruk.

Drugie takie połączenie

Zgodnie z zapowiedziami prawdopodobnie już 1 lipca ruszy połączenie Kowel – Jagodin – Chełm. Będzie to drugi przypadek, po pociągu Przemyśl – Lwów – Kijów, kiedy ukraiński pociąg wjedzie na polskie tory. Przeszkodą w kursowaniu na innych relacjach jest oczywiście różny dla Polski i Ukrainy rozstaw torów, ale zarówno do Przemyśla, jak i do Chełma doprowadzono szerokie tory. Pociąg ma kursować codziennie, wyjeżdżać będzie z Kowla o 11:50 i po 2 godzinach dotrze do Chełma. Połączenie ma być obsługiwane autobusami szynowymi z Pesy. Pociąg zabierze na pokład 182 pasażerów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony