Partnerzy serwisu:

Dzień bez samochodu? Może z koleją?

inf. prasowa UTK 22.09.2017 913

Dzień bez samochodu? Może z koleją?
Fot. FAREN, SM42.pl
Ilu pasażerów jeździ koleją, a ilu jeździ samochodami? Urząd Transportu Kolejowego porównał dane dotyczące transportu indywidualnego samochodami osobowymi z danymi o liczbie pasażerów w poszczególnych województwach.
Dane dotyczące transportu samochodowego opublikował GUS, a pochodzą z pracy Badanie pilotażowe zachowań komunikacyjnych ludności w Polsce i dotyczą osób w wieku co najmniej 16 lat. Dla potrzeb porównania liczby pasażerów korzystających z jednego lub drugiego środka transportu należało oszacować liczbę osób podróżujących koleją w wieku 16 lat lub wyższym.

Z badania GUS wynika, że w 2015 r. Polacy podróżowali samochodami blisko 7,1 mld razy. Oznacza to, że statystycznie co drugi Polak codziennie odbywa średnio jedną podróż samochodem osobowym. Według danych zbieranych przez UTK w tym samym roku koleje odnotowały 242,7 mln pasażerów w wieku 16 lat i wyższym. Jest to wartość niewspółmiernie niższa od liczby pasażerów samochodów osobowych: na samochody osobowe przypada 97%, a na pociągi 3% pasażerów.

Z analizy wynika, że kolej ma największy udział w podróżach w województwie pomorskim (11%). W wartościach bezwzględnych: pociągi obsłużyły tam w ciągu roku 45 mln pasażerów, a samochodami osobowymi poruszało się ich w tym czasie prawie 384 mln. Województwo pomorskie charakteryzuje się również najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei, liczonym jako iloraz liczby podróży wykonanych pociągami pasażerskimi oraz liczby mieszkańców danego obszaru. W województwie tym wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 23,3. Oznacza to, że średnio każdy mieszkaniec tego województwa podróżuje koleją średnio 23 razy w ciągu roku. Średnia dla Polski wynosi 7,6 podróży.

Drugim pod względem udziału procentowego, ale pierwszym, jeśli chodzi o liczbę przewiezionych pasażerów jest województwo mazowieckie. W 2015 roku, przy dziewięcioprocentowym udziale kolej przewiozła prawie 90 mln osób, a samochody blisko 880 mln. Wskaźnik wykorzystania dla mazowieckiego wynosi 18,9.

Na drugim biegunie znajduje się województwo podlaskie. W 2015 r. kolej odnotowała tam 1,26 mln pasażerów wobec 215,6 mln pasażerów w przejazdach samochodami osobowymi.

Więcej informacji w opracowaniu „Wykorzystanie i potencjał kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce”.


Mat. UTK

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony