Partnerzy serwisu:

Działania związkowców bez wpływu na ruch pociągów

Jakub Madrjas 06.07.2016 139

Działania związkowców bez wpływu na ruch pociągów
Fot. RK
Zapowiadane przez maszynistów wzmożone przestrzeganie procedur bezpieczeństwa nie wpływa na ruch pociągów – dowiaduje się "Rynek Kolejowy". Związkowcy pamiętają o koledze, który rozpoczął odbywanie wyroku za spowodowanie katastrofy w Babach.
Maszynista uznany przez sąd za winnego nieumyślnego spowodowania katastrofy kolejowej na stacji Baby przed pięcioma laty poszedł do więzienia na ponad trzy lata  – informowaliśmy w poniedziałek

Z tego powodu Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce rozpoczął akcję – jak tłumaczył – "piętnującą haniebne orzeczenie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości i przeciwdziałającą zagrożeniom bezpieczeństwa ruchu kolejowego".

– Musimy być bezwzględni dla wszelkich zagrożeń dla bezpieczeństwa, dlatego m.in. zaapelowałem do maszynistów, aby przy najdrobniejszych uchybieniach w tym względzie zatrzymywali pociągi. Musimy zrobić wszystko, by na polskich torach nikt nie ginął wskutek zaniedbań systemowych – wyjaśniał prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek.

Utrudnień nie ma

Wbrew obawom, apel o bardzo drobiazgowe przestrzeganie procedur, przywodzący na myśl tzw. strajk włoski, nie wpłynął na ruch kolejowy. Potwierdza to zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe.  – Nie mamy na sieci kolejowej żadnych zachowań, które utrudniałyby ruch pociągów lub miałyby charakter protestu związkowego  – mówi "Rynkowi Kolejowemu" Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

– Nie prowadzimy strajku. Mój apel dotyczył tego, by maszyniści skrupulatnie i bez żadnej tolerancji stosowali zasady i procedury bezpieczeństwa – powiedział nam szef związku maszynistów Leszek Miętek.

Ministerstwo popiera działania związkowców

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, do którego zwróciliśmy się z prośbą o opinię na temat apelu maszynistów zapewniło, że "popiera wszelkie działania i inicjatywy służące wyeliminowaniu lub maksymalnemu zminimalizowaniu ryzyk funkcjonowania kolei, a w konsekwencji służących poprawie bezpieczeństwa w transporcie kolejowym" –  pod warunkiem, że są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

– Działania podejmowane przez maszynistów, polegające na szczególnej dbałości o bezpieczeństwo na kolei, są standardowym kanonem bezpieczeństwa kolejowego, znajdującym umocowanie w przepisach i instrukcjach zarządcy infrastruktury kolejowej oraz przewoźników – zapewnia MIB. Przedstawiciele ministerstwa dodają, że oprócz codziennych przeglądów i dozoru stanowią one stałą formę kontroli bezpieczeństwa. "W każdym przypadku bezpieczeństwo przewozu osób, rzeczy i towarów powinno stanowić wartość nadrzędną" – zapewnia MIB.

Odliczają dni

Na profilu Facebookowym Związku Zawodowego Maszynistów rozpoczęło się odliczanie dni wyroku. "Dziś pierwsza doba, którą nasz kolega maszynista spędza w więzieniu... Odliczać będziemy codziennie tak, jak codziennie myślimy o nim i jego rodzinie" napisali maszyniści na zdjęciu głównym profilu, gdzie widnieje już cyfra "2".

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony