Partnerzy serwisu:

Dwunapędowe zespoły trakcyjne PKP IC połączą Dolny Śląsk z Krakowem i Warszawą

Michał Szymajda 28.10.2022 6,4k

Dwunapędowe zespoły trakcyjne PKP IC połączą Dolny Śląsk z Krakowem i Warszawą
zdjęcie ilustracyjneFot. M. Szymajda
PKP Intercity rozpoczęło rozpoznanie rynku w celu zakupu dwunapędowych zespołów trakcyjnych. Znamy co najmniej dwie trasy, na które mają być przeznaczone.
O tym, że PKP Intercity rozpoczęło RFI (request for information – zapytanie o informację) w sprawie zakupu 35 zespołów trakcyjnych, które będą mogły poruszać się nie tylko pod trakcją elektryczną, ale także bez niej, pisaliśmy tutaj.

Dzięki uniwersalnym pojazdom możliwa byłaby obsługa zarówno linii zelektryfikowanych, jak i bez sieci trakcyjnej jednym typem pojazdu. Nie byłoby potrzeby zarówno drogiej elektryfikacji niektórych linii, jak i czasochłonnej i kłopotliwej wymiany lokomotywy (PKP Intercity cierpi na deficyt tego typu pojazdów, co zmieni się dopiero za kilka lat).

Gdzie miałyby jeździć dwutrakcyjne pojazdy? Ciekawą informację znajdujemy w odpowiedzi na interpelację poselską Marceliny Zawiszy, która dopytuje o przyszłość kolei w południowej części województwa dolnośląskiego.

– W kolejnych latach, po pozyskaniu przez PKP Intercity hybrydowych zespołów trakcyjnych, planowana jest stopniowa rozbudowa oferty przewozowej, która w docelowym kształcie zapewni podróżnym na linii podsudeckiej 2 pary połączeń relacji Jelenia Góra – Kraków przez (Wałbrzych, Jaworzynę Śląską – dop. red.), Dzierżoniów i Nysę oraz 2 pary połączeń relacji Jelenia Góra – Warszawa przez (Wałbrzych, Jedlinę-Zdrój – dop. red.), Kłodzko, Nysę i Opole – napisał w odpowiedzi wiceminister Andrzej Bittel, posiłkując się wiedzą ze spółki.

Docelowo zatem linia nr 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Nysa obsługiwana będzie 4 parami połączeń międzywojewódzkich. Na razie jednak, od grudnia 2022, przestanie kursować tędy jeden z dwóch pociągów spółki PKP Intercity – TLK Kormoran.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony