Partnerzy serwisu:

Dwucyfrowy wzrost przewozów pasażerskich we wrześniu. Towary nadal pod kreską

Jakub Madrjas 31.10.2019 40

Dwucyfrowy wzrost przewozów pasażerskich we wrześniu. Towary nadal pod kreską
Fot. Marcin Kucięba, SM42.pl
We wrześniu koleją podróżowało 28,8 mln pasażerów. To wynik lepszy o 11,2% od września 2018 roku - podsumowuje Urząd Transportu Kolejowego. Dwucyfrowy spadek zaliczyła natomiast praca w przewozach towarowych.
Opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego wyniki przewozowe za wrzesień przynoszą utrzymanie tendencji widocznych od początku roku, czyli intensywnego wzrostu przewozów pasażerskich i równie silnego spadku przewozów towarów. 

Towary wciąż pod kreską


We wrześniu koleją przewiezionych zostało 19,6 mln ton. ładunków, praca przewozowa wyniosła 4,6 mld tonokilometrów, a praca eksploatacyjna 6,7 mln pociągokilometrów. Są to wartości odpowiednio o 4,7% , 8,5% i 10,4% mniejsze niż we wrześniu 2018 roku - podaje UTK. W sumie od stycznia do końca września przewoźnicy kolejowi przetransportowali 178 mln ton, tj. o ponad 4,9% mniej niż w roku poprzednim. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła 42,2 mld tonokilometrów, 61,7 mln pociągokilometrów, odpowiednio mniej o 4,9% i 6,1%. Średnia odległość przewozu 1 tony ładunków przez przewoźników wyniosła we wrześniu 234 kilometry i była niższa o blisko 10 km w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.


Wyniki za 2019 r. charakteryzują się niższymi wartościami przewozów dziesiąty miesiąc z rzędu. - Największy wpływ na spadki przewozów, wg dotychczas dostępnych danych, ma mniejsza liczba przewozów towarów związanych z budownictwem, sektorem energetycznym oraz przemysłem ciężkim. Funkcjonowanie przewoźników kolejowych w swojej tradycyjnej roli, jako przedsiębiorców gwarantujących przewóz towarów masowych jest w bardzo dużym stopniu zależne od przebiegu dużych projektów infrastrukturalnych czy stopnia zapotrzebowania sektora energetycznego. Dlatego tak ważne jest stwarzanie nowych możliwości wykorzystania transportu kolejowego - podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w komunikacie.

Rekordy w przewozach pasażerskich

Dużo lepsze są nastroje w przewozach pasażerskich. Wrzesień w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami tego roku jest rekordowy pod względem liczby przewiezionych pasażerów. 28,8 mln pasażerów, praca przewozowa na poziomie 1,8 mld pasażerokilometrów oraz eksploatacyjna - 13,9 mln pociągokilometrów to wyniki odpowiednio wyższe o 11,2%, 5,1% oraz 4,2% niż w tym samym miesiącu 2018 roku - podkreśla UTK. To najlepszy wzrost rok do roku po marcu, w którym kolej pasażerska urosła aż o 15 procent. 

- Wyniki za dziewięć miesięcy 2019 r. to blisko 80% liczby pasażerów z całego ubiegłego roku. Od lat czwarty kwartał charakteryzuje się jednymi z najwyższych wartości, co pozwala szacować, że wynik za 2019 r. okaże się znacznie wyższy niż za 2018 r. i będzie bliski 330 mln pasażerów – przewiduje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Na wzrost popularności kolei wpływają z pewnością akcje takie jak Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który odbywa się we wrześniu. W tym okresie przewoźnicy wprowadzają specjalne oferty, możliwe są przejazdy za złotówkę czy bezpłatne. Na wyniki wpływają także atrakcyjne oferty pozataryfowe, możliwość tańszego podróżowania dla grup czy wspólna oferta z komunikacją autobusową. Każde takie działania promocyjne przyciągają pasażerów na kolej – dodaje.

W okresie styczeń – wrzesień przewoźnicy przewieźli blisko 247 mln pasażerów, praca przewozowa wyniosła w tym okresie blisko 16,7 mld pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 127 mln pociągokilometrów. Wartości te są odpowiednio wyższe o 7,71%, 4,56% oraz 2,21%.

Jeśli chodzi o poszczególnych operatorów, to w porównaniu z poprzednim rokiem nieznacznie spadły udziały w rynku Kolei Mazowieckich, PKP SKM, Kolei Śląskich i Kolei Małopolskich. Rosną natomiast Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie, SKM Warszawa i ŁKA. Zmiany udziałów w całym rynku nie są może znaczące (poniżej 0,5 p.p.), ale rozwój najmniejszych przewoźników wciąż jest intensywny. Dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wrzesień 2019 r. był rekordowy pod względem liczby pasażerów w dotychczasowej historii. Jak podał prezes Janusz Malinowski, było ich 517 tys., co oznacza wzrost o 26% w do poprzedniego roku.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony