Partnerzy serwisu:

PKP Cargo: Spadają przewozy i udziały w rynku

inf. pras. oprac. jm 04.11.2019 129

PKP Cargo: Spadają przewozy i udziały w rynku
Fot. Mar Sen, SM42.pl
PKP Cargo przewiozło we wrześniu 2019 roku 8,2 mln ton towarów – aż o 1,2 mln ton mniej niż rok temu. Jeszcze bardziej spadła praca przewozowa – z 2,4 mld tonokilometrów we wrześniu 2018 r. do zaledwie 2 mld tonokilometrów we wrześniu 2019 roku. 
Jak informowaliśmy w piątek, wyniki przewozowe za wrzesień były bardzo niskie dla całego rynku przewozów towarowych. Bessa trwa od grudnia 2018 roku, a w ubiegłym miesiącu przewozy spadły o 4,7%, praca przewozowa o 8,5%, a eksploatacyjna – aż o 10,4% (rok do roku). 

Swoje wyniki przewozowe za wrzesień opublikowała właśnie Grupa PKP Cargo. Przewozy wyniosły 8,2 mln ton, co oznacza spadek aż o 1,2 mln ton (12,7 proc.) w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Na całym rynku przewieziona masa spadła z 20,6 do 19,6 mln ton, zaś praca przewozowa zmniejszyła się z 2,4 mld ton do 2 mld ton (minus 16,7 proc.). 

Spadają udziały w rynku

W pierwszych dziewięciu miesiącach koleją w Polsce przetransportowano łącznie 176,0 mln ton ładunków (spadek o 5,4 proc. rok do roku). Natomiast wykonana praca przewozowa wyniosła 41,2 mld tkm (-7,0 proc. r/r). Przez pierwsze dziewięć miesięcy pociągi Grupy PKP Cargo przewiozły 74,6 mln ton towarów, co oznacza spadek o 9,7 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Praca przewozowa osiągnięta przez Grupę w okresie styczeń–wrzesień wyniosła 18,8 mld tkm i była niższa o 12,4 proc. niż rok temu.

Znajduje to odbicie w udziałach w rynku – spadły one dla przewoźnika PKP Cargo z 43,4% do 40,7% (za okres styczeń–wrzesień) pod względem przewiezionej masy i z 48,1% do 44,3% pod względem pracy przewozowej. W tym okresie pozostali najwięksi przewoźnicy, poza PKP LHS, operującym tylko na linii szerokotorowej, i CTL Logistics, zanotowali wzrost udziałów w rynku. Warto zauważyć, że w ciągu roku swój udział w rynku znacznie zwiększyła spółka PKP Cargo Service z grupy PKP Cargo (z 0,75% do 1,3%).

Przewoźnik zachowuje optymizm

W komunikacie dotyczącym wyników PKP Cargo zaznacza, że wyniki grupy są lepsze niż w sierpniu (+2,6 proc. m/m), podczas gdy konkurencyjni operatorzy łącznie wykazali spadek przewozów (-0,2 proc. m/m). Podobnie było w przypadku pracy przewozowej. Odpowiadają za to m.in. zwiększone przewozy węgla kamiennego przez PKP Cargo (+9,5 proc.), koksu, węgla brunatnego oraz kontenerów. 

– Wrześniowe dane dają podstawy do optymizmu, że ostatnie miesiące 2019 roku będą pokazywać poprawę sytuacji w sektorze kolejowych przewozów towarowych. Grupa PKP Cargo zwiększa przewozy i chcemy tę tendencję utrzymać w kolejnych miesiącach. Jesteśmy zadowoleni z tego, że rosną zarówno transporty towarów masowych, jak i sektora intermodalnego – komentuje Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo cytowany w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony