Partnerzy serwisu:

Dworzec Roku 2018. Wygrał Wągrowiec

inf. pras. 12.12.2018 6,7k

Dworzec Roku 2018. Wygrał Wągrowiec
Dworzec w WągrowcuFot. ProKolej
Tegoroczny konkurs „Dworzec Roku 2018”, organizowany przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP wygrał Dworzec w Wągrowcu. Publiczność, w głosowaniu internetowym, przyznała swoją nagrodę Kartuzom.
Do finału konkursu dworcowego zakwalifikowały się Dworzec Bielsko-Biała, Dworzec Bydgoszcz Główna, Dworzec Gdynia Główna, Dworzec Kartuzy, Dworzec Katowice, Dworzec Toruń Główny, Dworzec Tarnów, Dworzec Warszawa Centralna, Dworzec Wągrowiec, Dworzec Wrocław Główny.

W listopadzie przeprowadzone zostały obrady pięcioosobowego jury. Jego skład i tryb pracy dobrano tak, aby otrzymać obiektywne, zewnętrzne spojrzenie na funkcjonowanie i użyteczność dworców – czyli perspektywę pasażerów i mieszkańców. Równolegle odbyło się również głosowanie internetowe, w którym oddano prawie 5 tys. głosów, w tym 509 na Bielsko-Białą, 603 na Wągrowiec, 757 na Bydgoszcz Główną oraz 1664 na Kartuzy.

– Projekt ten, z uwzględnieniem możliwości rozwojowych połączeń kolejowych, stanowi memento dla wszystkich odpowiedzialnych władz – podkreślił Jacek Wesołowski, członek jury. Dodał, że wybór ostateczny Dworca Roku był efektem wyważenia między zaletami a czymś, co można by postrzegać jako wady.

Dworzec na miarę XXI wieku

– Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa – przekonywał Wesołowski.

Jak zaznaczyła Anna Popek, przewodnicząca jury, decyzja o wyborze nie należała do prostych. „Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec – wyjaśniła Popek.

Jakub Majewski – prezes Fundacji ProKolej wyjaśnia, że w najbliższym czasie na obu wybranych dworcach – w Wielkopolsce i na Kaszubach – pojawią się pamiątkowe tablice informujące o ich sukcesie. A na początku 2019 r. ruszy kolejna edycja konkursu, który ma promować pozytywne zmiany kolejowej rzeczywistości.

Kto zmodernizował dworzec w Wągrowcu?

Projekt modernizacji dworca w Wągrowcu przygotował zespół architektów w składzie – Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak oraz Anita Horowska.

Stary dworzec wyremontowano w 2015 r. kosztem prawie 15 mln zł. Swój udział w sukcesie ma również PKP PLK, która wybudowała nowe perony dostosowane do wysokości taboru kolejowego, które zadaszono. Zainstalowano windy do tunelu i budynku dworca, kompleksowo dostosowując obiekt do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Modernizacja linii kolejowej Poznań – Wągrowiec jest bardzo dobrym przykładem, że dzięki rewitalizacji infrastruktury kolejowej – dworców, peronów i taboru, a także nawierzchni torowej poprawiającej czasy przejazdu – kolej może uatrakcyjnić ofertę przewozową i znacznie zwiększyć liczbę przewożonych pasażerów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony