Partnerzy serwisu:

Dworcow – nieznany komunista od przydworcowych ulic

Michał Szymajda 03.09.2016 6,2k

Dworcow – nieznany komunista od przydworcowych ulic
Krakowski radny myśli o weryfikacji "patrona" ulicy Dworcowej w KrakowieFot. www.chybie.pl
Niezwykle ciekawa dyskusja wywiązała się na antenie Radia Kraków, podczas trwania audycji na temat ustawowej konieczności zmiany nazw ulic z patronami – związanymi z systemami totalitarnymi. Pracownik IPN (i radny PiS jednocześnie) zasugerował na antenie, że warto by poznać życiorys Dworcowa...
Dyskusja toczyła się między Jackiem Bańką, dziennikarzem krakowskiej stacji, a krakowskimi radnymi: Bolesławem Kosiorem, Teresą Kwiatkowską i Adamem Kalitą. Ten ostatni jest także pracownikiem IPN. Urzędnicy wspólnie wskazali 6 nazw, które bez wątpienia nadają się do zmian.

– (…) jeszcze pewnie można by coś znaleźć. Intencja jest taka, aby prezydent (…) zwrócił się do kompetentnego organu , czyli do IPN, o przejrzenie innych nazw i zaproponowanie, co jeszcze należałoby zmienić – powiedział Adam Kalita, po czym rozpoczęła się dyskusja o tym jaki los spotka ulicę Jana Przybosia – polskiego poety (przeważały nastroje pozostawienia patrona). Po chwili Adam Kalita ponownie zabrał głos.

– Jest na przykład kontrowersyjna ulica Dworcowa. Część mieszkańców myśli, że to ulica związana z dworcem pkp, a to nie jest ulica związana z dworcem pkp, tylko z Dworcowem. Jest pytanie związane z życiorysem, ale warto by go poznać – powiedział radny PiS. Chwilę później zgromadzeni w studio radni żartobliwym tonem zastanawiali się nad losem ulicy Stokrotki. – Aczkolwiek, jakby przejrzeć pseudonimy "stokrotka" w partyzantce... - pozwolił sobie na żart dziennikarz Jacek Bańka.

Ulic Dworcowa prowadzi do krakowskiego dworca Kraków Płaszów, stąd trudno doszukiwać się innego pochodzenia nazwy. Okazuje się jednak, że Dworcow żył naprawdę. Miał na imię Nikołaj, był radzieckim pisarzem i oto co pisze o nim wikipedia:


W kwietniu z nazwami, tym razem pociągów, nieskutecznie walczył poseł Adam Andruszkiewicz związany z Ruchem Narodowym (poseł Kukiz 15). Jego zdaniem MIB dotuje pociągi nazwane w sposób, który nie buduje właściwej tożsamości narodowej kolejarzy i pasażerów. Oczekiwał on przemianowania m.in. propagujących komunizm pociągów „Aurora” i „Broniewski” oraz kursującego z Przemyśla do Szczecina TLK „Gombrowicz”. – Czy to jest postać, którą należy promować? – pyta poseł. O całej sprawie piszemy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony