Partnerzy serwisu:

Dwa zestawy piętrowych wagonów Bhp stały się zabytkami

Michał Szymajda 12.05.2018 489

Dwa zestawy piętrowych wagonów Bhp stały się zabytkami
Zestaw Bhp na stacji w Pile, przed odjazdem do KrzyżaFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej udało się wpisać dwa ostatnie istniejące zestawy wagonów piętrowych Bhp do rejestru zabytków.
O staraniach SMK dotyczących wciągnięcia taboru na listę zabytków pisaliśmy w listopadzie 2017 roku. – Wszczęcie postępowania nie oznacza, że wagony automatycznie staną się zabytkami. Jednak do czasu zakończenia postępowania nie mogą być one skasowane lub zniszczone – mówił wówczas Łukasz Romaniecki, prezes jaworzyńskiej organizacji.

Obecnie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu dwóch czterowagonowych zestawów do rejestru zabytków. Decyzja została wydana 27 kwietnia 2018 roku, tuż przez końcem dopuszczenia zestawów do ruchu (wagony przywiozły jeszcze do Warszawy kibiców Arki Gdynia na mecz Pucharu Polski z Legią Warszawa, który odbył się 2 maja). Wagonów tych nie zobaczymy już raczej z rozkładowymi, letnimi pociągami w relacji Gdynia – Hel.

– W oparciu o opinię specjalistyczną z dnia 4 kwietnia 2018 r., opracowaną w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, stwierdzono, że obiekty objęte decyzją zasługują na wpisanie do rejestru zabytków ruchomych województwa pomorskiego z uwagi na ich wartość historyczną i naukową – ocenił konserwator.

Obecnie oba czterowagonowe zestawy stacjonują w Chojnicach. Są własnością spółki Przewozy Regionalne.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony