Partnerzy serwisu:

Dwa wydarzenia na górnośląskiej wąskotorówce

jar, Rynek Kolejowy 26.09.2019 1,8k

Dwa wydarzenia na górnośląskiej wąskotorówce
fot. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Już w najbliższą niedzielę organizowany jest Dzień Pary na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych. Główną atrakcją będą pociągi prowadzone trakcją parową. Pojadą one na odcinku Bytom Karb Wąskotorowy – Sucha Góra. Zaplanowano również inne atrakcje. Tydzień później organizowany jest przejazd m.in. dla miłośników kolei.
Dzień Pary

Jak informuje Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, w niedzielę 29 września odbędzie się wydarzenie Dzień Pary. Jego główną atrakcją będą przejazdy pociągami prowadzonymi parowozem Las. Jak podkreślają organizatorzy, ostatni raz lokomotywa parowa zawitała na tory Górnośląskiej KW przed 6 laty.

Zaplanowano uruchomienie 10 par pociągów, które w godzinach 10:00-19:00 będą kursowały na ponad sześciokilometrowym odcinku Bytom Karb Wąskotorowy – Sucha Góra. Cena biletu normalnego (tam i powrót) to 20 zł, ulgowego 15 zł. Dodatkowo, z centrum Bytomia będą kursowały bezpłatne składy osobowe prowadzone lokomotywą spalinową, zapewniające dowóz do stacji Bytom Karb. Będą one skomunikowane z wymienionymi pociągi.

Organizatorzy przewidzieli również dodatkowe atrakcje. Wśród nich jest zwiedzanie z przewodnikiem stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w tym odwiedzenie nastawni dysponującej oraz wejście do kanału rewizyjnego i oglądanie podwozia lokomotywy spalinowej. Zaplanowano również przejazdy (pod okiem instruktora) pojazdem serii Lxd2 oraz drezyną ręczną.

„Nocna Szychta”

Przejazd specjalny dla miłośników kolei, fotografii i „klimatów industrialnych” zaplanowano na kolejną sobotę – 5 października. Odbędzie się on na odcinku Bytom Wąskotorowy – Miasteczko Śląskie Wąskotorowe. Na trasę o długości 21 km pociąg skład wyruszy o 18:00, powrót przewidywany jest na 23:00. Skład ma być prowadzony lokomotywą parową. W trakcie przejazdu zaplanowano fotostopy, przewidziano również ognisko. Bilety na to wydarzenie w cenie 120 złotych są dostępne na stronie goout.net.

O Górnośląskich KW


Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych jest zarządcą fragmentu dawnej sieci kolei wąskotorowych na Śląsku. Obok utrzymania infrastruktury prowadzi przewozy pasażerskie na odcinku Bytom – Miasteczko Śląskie. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2018 r. z pociągów operatora skorzystało 15,1 tysiąca podróżnych.

W bieżącym roku rozkładowe połączenia były uruchomiane od 9 czerwca do 8 września w soboty, niedziele oraz 15 sierpnia. Każdego z wymienionych dni kursowały 2 pary pociągów. Połączenia były dofinansowane z budżetów samorządów lokalnych – Bytomia, Miasteczka Śląskiego i Tarnowskich Gór. Zapowiadane wydarzenia zostały zorganizowane we współpracy z Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach oraz Zabytkową Stacją Kolei Wąskotorowej w Rudach Raciborskich.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony