Partnerzy serwisu:

Dwa lata utrudnień na trasie z Katowic do Sędziszowa

Kasper Fiszer 07.10.2022 4,3k

Dwa lata utrudnień na trasie z Katowic do Sędziszowa
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
W rejonie Sosnowca zmieni się układ linii kolejowych pozwalających na wyjazd w kierunku Sędziszowa. W ramach dużej inwestycji obejmującej przede wszystkim przebudowę międzynarodowego korytarza E65 linia nr 660 zostanie włączona do innej linii łączącej dziś Katowice z Oświęcimiem. Przebudowa wywoła bardzo duże utrudnienia w ruchu kolejowym, które będą odczuwalne przez ok. dwa lata.
W nowym rocznym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie w połowie grudnia, nie znajdziemy już finansowanych z kasy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pociągów z Katowic do Sędziszowa. Organizacja ta tłumaczy, że w związku z licznymi pracami infrastrukturalnymi konieczne byłoby częste kierowanie kursów na trasy objazdowe bądź zastępowanie ich autobusami. To z kolei znacząco obniżyłoby atrakcyjność oferty. Metropolitalne pociągi uruchamiane dotychczas przez Polregio mają więc powrócić dopiero po zakończeniu robót.

Linia nr 660 formalnie przestanie istnieć

Konieczność wprowadzenia bardzo dużych zmian potwierdza zarządca infrastruktury. Ma być to związane przede wszystkim z planowaną modernizacją międzynarodowego korytarza E65 pomiędzy Będzinem a Zebrzydowicami. Dla obsługi połączeń w kierunku Sędziszowa kluczowe mają być prace realizowane pomiędzy Będzinem a Katowicami-Szopienicami Płd. oraz na odcinkach przyległych. – Linia nr 660 Sosnowiec Gł. – Sosnowiec Płd. zostanie wydłużona do nowego posterunku Katowice-Szopienice Płd. i włączona do linii nr 138 Katowice – Oświęcim – mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

– Zapewni to sprawną obsługę ruchu na odcinku Katowice – Sosnowiec Płd. – ocenia nasza rozmówczyni. Szeroki zakres prac na terenie katowickiego węzła obejmujący m.in. dobudowę drugiej pary torów na głównym ciągu w kierunku północnym będzie wiązać się z bardzo dużymi zmianami w organizacji połączeń. Na razie nie są jednak znane szczegółowe rozwiązania. PLK tłumaczą, że wciąż trwają konsultacje z urzędami miast Katowice i Sosnowiec, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i samorządem województwa śląskiego.

Start robót w przyszłym roku

Aktualnie trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę olbrzymiej inwestycji. Prace budowlane są przewidziane na lata 2023 – 2026. Ograniczenia dotyczące obsługi relacji Katowice – Sędziszów powinny jednak zniknąć szybciej. – Przywrócenie bezkolizyjnego ruchu [pociągów na odcinku Sosnowiec Płd. – Katowice-Szopienice Płd. planowane jest od rozkładu jazdy 2024/2025 – wskazuje przedstawicielka Polskich Linii Kolejowych. Jeśli nie dojdzie więc do opóźnień, pociągi powinny pojechać po wydłużonej linii nr 138 w grudniu 2024 r.

Zarządca infrastruktury zapewnia, że wraz z samorządami opracowuje wariant organizacji ruchu pozwalający na minimalizację odczuwalnych utrudnień. Zastrzega jednocześnie, że konieczne będzie uruchamianie autobusowej komunikacji zastępczej. Oznacza to dłuższy okres komplikacji w dojeździe do stolicy regionu m.in. dla mieszkańców niektórych dzielnic Sosnowca, ale i dla pasażerów korzystających z kolei w relacjach dłuższych, np. z Kielc.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony