Partnerzy serwisu:

Dwa autobusy szynowe 222Ma uroczyście odebrane na Podkarpaciu [zdjęcia, wideo]

inf. prasowa 06.04.2018 115

Dwa autobusy szynowe 222Ma uroczyście odebrane na Podkarpaciu [zdjęcia, wideo]
Fot. Daniel Kozik
Na Podkarpacie dotarły dwa dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne wyprodukowane przez Newag. Zupełnie nowe pojazdy typu 222Ma zostały kupione za prawie 33 mln złotych, w ramach projektu realizowanego przez województwo z RPO WP 2014–2020. Urząd marszałkowski 5 kwietnia uroczyście odebrał pojazdy.
– To kolejne pojazdy, które wzbogacają ofertę Przewozów Regionalnych w naszym województwie. Te pociągi są bezpieczne, komfortowe, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uzupełniają one naszą ofertę nowoczesnego taboru dla mieszkańców regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie uroczystości.

Dodatkowo, za zapewnienie profesjonalnej obsługi serwisowej oraz napraw do chwili, kiedy każdy z nowo zakupionych pociągów osiągnie 2 400 000 km, województwo zapłaci ponad 7,3 mln złotych.

Pojadą nawet 130 km/h

– Pasażerowie chcą mieć pociągi, które będą komfortowe i te spalinowe zespoły trakcyjne takie właśnie są. Do województwa podkarpackiego jako pierwsze w Polsce trafiły pojazdy w pełni zgodne z normą TSI – mówił podczas pierwszej podróży Zbigniew Konieczek prezes Newagu.

Zakupione właśnie pojazdy to spalinowe zespoły trakcyjne 222Ma, czyli dwuczłonowe pojazdy o długości 43 m. Każdy pojazd mieści łącznie 257 pasażerów, w tym 115 na miejscach siedzących (włączając 10 miejsc na siedzeniach uchylnych), a czworo drzwi wejściowych dla pasażerów (po 2 na stronę) ułatwia szybkie wsiadanie i wysiadanie.

Nowe dwuczłonowe pojazdy typu 222Ma mają nowoczesne wnętrze, nowoczesne systemy napędu, sterowania i diagnostyki pokładowej pociągu, są energooszczędne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na stanie mają defibrylatory. Dysponują rampami dla pasażerów na wózkach, miejscami na rowery, biletomatami na gotówkę i karty płatnicze, Wi-Fi i gniazdkami do zasilania laptopów. Pojazdy osiągają maksymalną prędkość eksploatacyjną do 130 km/h.

Będą kolejne pociągi

Obecnie Podkarpacie dysponuje flotą 21 pojazdów, które wykorzystywane są na całym obszarze województwa. Składa się ona z 9 pociągów z napędem elektrycznym i 12 z napędem spalinowym.

– Cały czas inwestujemy w kolej, chcemy aby ten bezpieczny sposób transport się rozwijał. W ramach RPO WP 2014–2020 realizujemy projekt, w ramach którego za 150 mln złotych kupujemy 9 nowych pojazdów szynowych – podkreśla marszałek Ortyl. Już niedługo rusza sezon turystyczny, chcemy turystów zawieźć przewozami weekendowymi na Roztocze, do Sandomierza, w Bieszczady, tak aby całe rodziny mogły z tej formy transportu korzystać – dodał.

Za kilka miesięcy w ramach tego samego projektu na Podkarpacie zostaną dostarczone kolejne 4 pojazdy elektryczne. Dwa z nich będą trójczłonowe, a dwa kolejne czteroczłonowe.

Oddane do dyspozycji Przewozów Regionalnych pojazdy będą jeździć między innymi na trasie do Stalowej Woli. W czasie wakacji z kolei wozić będą turystów z Rzeszowa do Sandomierza i z powrotem. 

Więcej zdjęć pojazdów można obejrzeć tutaj.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony