Partnerzy serwisu:

Duże zmiany w terminach prac torowych w południowej Małopolsce

Michał Szymajda 12.03.2020 3,5k

Duże zmiany w terminach prac torowych w południowej Małopolsce
Stacja Bielsko-BiałaFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
15 marca miał zostać zawieszony ruch pociągów na linii kolejowej nr 117, od Kalwarii Zebrzydowskiej aż do Bielska-Białej. Prace miały trwać do 13 czerwca. PKP Polskie Linie Kolejowe na początku marca zaniechały tego remontu, rozpoczynając za to od 1 kwietnia remont równoległej do niej, zlokalizowanej bardziej na południu, linii kolejowej nr 97 Żywiec – Sucha Beskidzka.
Zapytaliśmy PKP PLK, z czego wynikają zmiany w planach remontowych. W śląskim oddziale zarządcy dowiedzieliśmy się, że planowane prace remontowe w marcu na linii nr 117, na odcinku Bielsko-Biała – Kozy zostały przesunięte na lipiec 2020 r., w celu skoordynowania ich z pracami inwestycyjnymi, zaplanowanymi od 1 lipca na odcinku Wadowice – Andrychów i uniknięcia ograniczenia przejezdności linii 117 i nr 97 w tym samym czasie. W lipcu PKP PLK na linii 117 naprawi 4 mosty, wymieni podkłady, oczyści tłuczeń oraz podbije tory. Będzie to miało pozytywne skutki dla prędkości jazdy pociągów na tym odcinku.

Zaplanowane pierwotnie na III i IV kwartał prace na linii nr 97 będą przeprowadzone w kwietniu, w maju oraz w czerwcu br. Prace te będą związane z remontem mostu na linii nr 97, na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka. Zatem w lipcu prowadzone będą już tylko prace remontowo-utrzymaniowe oraz inwestycyjne na linii nr 117 – napisała Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

– Planowana od lipca inwestycja pomiędzy Wadowicami a Andrychowem, obejmuje m.in. wymianę ponad 13 km torów i sieci trakcyjnej, modernizację 5 przystanków (m.in. w Choczni, Choczni Górnej i Inwałdzie) oraz stacji w Andrychowie, modernizację przejazdów kolejowo-drogowych, obiektów inżynieryjnych oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Na początku przyszłego roku PLK zaplanowały także rozpoczęcie budowy nowej mijanki w Barwałdzie Średnim (wraz z nowymi peronami zlokalizowanymi bliżej centrum miejscowości), dzięki której przewoźnicy na tej trasie będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi. Powstanie nowy przystanek w Wadowicach, w rejonie osiedla Podhalanin. Projekt jest przewidziany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 – wyjaśniła rzeczniczka.

Zaskoczenia faktem zmiany terminów prac i ich przeniesienia nie kryli lokalni dziennikarze, m.in. z portalu infokropka.pl. Zauważają oni jednak także zalety zmiany.

– Niewątpliwą stratą jest kolejna zwłoka w rozpoczęciu rewitalizacji linii nr 117, choćby na odcinku Wadowice – Andrychów. A jakie są korzyści, choćby doraźne? Otóż w okresie od 15 marca do 13 czerwca ruch pociągów lokalnych (PolRegio) na całej długości linii będzie odbywał się normalnie, bez zastępczej komunikacji autobusowej. Od 1 kwietnia do 13 czerwca w weekendy na linię nr 117 zostanie skierowany pociąg Spółki PKP Intercity „Oscypek” relacji Warszawa Wschodnia – Zakopane, z planowanymi postojami w Wadowicach, Andrychowie i Kętach, kursujący dotąd przez Żywiec (…). Ponadto podczas długiego weekendu majowego i czerwcowego linią nr 117 pojedzie pociąg przyspieszony Kolei Śląskich z Katowic do Rabki-Zdroju – zauważają.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony