Partnerzy serwisu:

Drugi tor ze Słupska do Lęborka powstanie, finansowanie ustali się później

Jakub Madrjas 07.08.2017 3,9k

Drugi tor ze Słupska do Lęborka powstanie, finansowanie ustali się później
Linia 202 pomiędzy Lęborkiem a Słupskiemfot. M. Szymajda, Rynek Kolejowy
Podczas ostatniej aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego ograniczono wartość projektu modernizacji linii 202 pomiędzy Gdynią a Słupskiem z 2 mld do 1,3 mld złotych. Jak pisaliśmy, rodzi to obawy o chęć ograniczenia inwestycji. Pod znakiem zapytania cały czas stoi bowiem budowa drugiego toru do Słupska, której domagają się mieszkańcy i samorządowcy.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Andrzej Bittel zapewnia „Rynek Kolejowy” że rząd jest zdeterminowany, by drugi tor zbudować. Jak podaje, wątpliwości w tej sprawie ma jednak inicjatywa JASPERS (porozumienie o udzielaniu wsparcia zawarte pomiędzy trzema partnerami: Komisją Europejską, EBI i EBOR, które zapewnia państwom członkowskim wsparcie w przygotowaniu projektów unijnych – przyp. JM.).

PLK wbrew opinii specjalistów z JASPERS?

– Zdaniem JASPERS, pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem nie jest zasadna budowa drugiego toru, a wystarczy jeden tor z mijankami. My się z tym nie zgadzamy, ale musimy brać pod uwagę, że realizacja inwestycji wbrew ich opinii może skutkować odmową dofinansowania inwestycji z budżetu Unii Europejskiej – tłumaczy.

Zarząd PLK wyjaśnia, że aby nie zwiększać wartości KPK po wprowadzeniu projektu budowy GSM-R na listę podstawową, trzeba było ograniczyć inny projekt – a projekt modernizacji linii 202 jest najmniej zaawansowany na liście – nie udało się bowiem dotąd wyłonić projektanta modernizacji odcinka z Lęborka do Słupska. Zresztą zdaniem ministra Bittela, nawet zapisane uprzednio dwa miliardy złotych nie starczyłyby na budowę drugiego toru.

– Założenie jest takie, że będziemy prowadzić projektowanie pod dwa tory aż do momentu realizacji prac. Wówczas będzie można podjąć decyzję w zakresie finansowania. Cały czas trzymamy otwartą szufladę z tym projektem – powiedział Bittel.

Budowa drugiego toru możliwa ze środków krajowych


Członek zarządu PLK Włodzimierz Żmuda zapewnia, że projekt może zostać sfinansowany ze środków unijnych w zakresie jednego toru, a ze środków krajowych zostanie dobudowany drugi tor. Zapewnia, że wszystkie prace projektowe będą wykonane w oparciu o założenie linii dwutorowej. Nawet obiekty inżynieryjne mają być od razu gotowe na dwa tory.

– JASPERS nie neguje tego, że w ciągu 15-20 lat drugi tor będzie potrzebny. Po prostu uważa, że jest za wcześnie na tę inwestycję – podsumowuje.

O zmianach w Krajowym Programie Kolejowym więcej piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony