Partnerzy serwisu:

Druga para torów do Nasielska: drugi etap wideokonsultacji z mieszkańcami

inf. pras 09.06.2021 2,9k

arrow
arrow
Druga para torów do Nasielska: drugi etap wideokonsultacji z mieszkańcami
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Druga para torów do Nasielska: drugi etap wideokonsultacji z mieszkańcami
Druga para torów do Nasielska: drugi etap wideokonsultacji z mieszkańcami
Ruszył drugi etap wideokonsultacji z mieszkańcami w sprawie budowy drugiej pary torów z Warszawy do Nasielska. PLK opublikowała ankiety i materiały na stronie internetowej. Wykonawca dokumentacji przedprojektowej do 7 lipca zbiera informacje.
W lipcu 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę linii kolejowej w kierunku Legionowa i Nasielska. Dokumentacja przedprojektowa określi, jak będzie wyglądał rozwój linii kolejowej. Planowane zakończenie studium wykonalności to III kwartał 2022 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku.

Większa przepustowość linii

Studium wykonalności dotyczy budowy dodatkowych zelektryfikowanych torów na ok. 20 km odcinku od stacji Warszawa Wschodnia do stacji Legionowo. W efekcie planowana jest rozbudowa do układu sześciu torów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga oraz czterech torów na odcinku Warszawa Praga – Legionowo. Wykonawca przeanalizuje również rozbudowę linii z Legionowa do Wieliszewa o dodatkowy tor. Ponadto analizą objęta będzie także budowa dodatkowych torów na odcinku Warszawa Gdańska – Warszawa Praga.

Jak podkreśla PLK, najważniejszym efektem planowanej inwestycji ma być oferta atrakcyjnych podróży między Nasielskiem i Legionowem, w regionie i na dalszych trasach. Od strony technicznej przewidziano rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego oraz przebudowę i budowę nowych przystanków. Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska – pozwoli na lepsze wykorzystanie kolei i zmniejszenie ruchu samochodowego.

Druga tura konsultacji

Choć sama poprawa jakości infrastruktury komunikacyjnej powinna być korzystna dla mieszkańców (umożliwi przyspieszenie i zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów), proponowane przez PKP PLK warianty budzą ich poważne zastrzeżenia. Również sam sposób prowadzenia konsultacji w tej sprawie spotykał się z krytyką. Ostatecznie w pierwszym etapie konsultacji wykonawca studium zebrał ponad trzy tysiące ankiet. Na podstawie zawartych informacji określono cztery nowe korytarze. 

Teraz PKP PLK szeroko informuje o drugiej turze rozmów z mieszkańcami. Wykonawca dokumentacji przedprojektowej w ramach konsultacji społecznych  przeprowadzi od 14 do 17 czerwca cztery wideospotkania z mieszkańcami Białołęki i miejscowości położonych przy linii kolejowej m.in., Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Nasielska, Wieliszewa. Już od 7 czerwca dostępne są materiały informacyjne o przedsięwzięciu - podkreśla PLK. 

Tak jak w wideospotkaniach na pierwszym etapie (koniec 2020 r.), każdy będzie mógł zadać pytanie. Wnioski ze spotkań będą zawarte w raporcie i poddane analizie. Ważnym elementem konsultacji będzie ankieta. Konsultacje społeczne – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, to drugi etap prac, które mają wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji. Przyjęta forma konsultacji – wideospotkania, uwzględnia bezpieczeństwo sanitarne, związane z pandemią koronawirusa – podsumowuje PLK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony