Partnerzy serwisu:

Dramatyczny apel organizacji branżowych w sprawie inwestycji kolejowych

Jakub Madrjas 17.12.2021 7,4k

arrow
arrow
Dramatyczny apel organizacji branżowych w sprawie inwestycji kolejowych
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA (archiwum)
Dramatyczny apel organizacji branżowych w sprawie inwestycji kolejowych
Dramatyczny apel organizacji branżowych w sprawie inwestycji kolejowych
Grupa organizacji – Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Forum Kolejowe – Railway Business Forum, Fundacja Pro Kolej, Izba Gospodarcza Transportu Lądowego i Polski Związek Pracodawców Budownictwa wspólnie wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z apelem w sprawie realizacji inwestycji kolejowych w Polsce. Drugie wystąpienie IGTL i RBF skierowane zostało do Ministra Finansów.
- Brak systemowego rozwiązania w ramach finansowania inwestycji spowodował załamanie rynku inwestycji infrastrukturalnych w kolejnictwie, który może być bardzo groźny dla tego sektora gospodarki. Główny inwestor – PKP PLK SA pomimo, ze posiada przygotowana dokumentację dla dużej liczby zadań inwestycyjnych, nie może ogłaszać przetargów dla ich wykonania ze względu na niepewność co do ich finansowania - przypominają organizacje branżowe.

Jak czytamy w piśmie do premiera, od lat prognozowano, iż aby zrealizować ambitne założenia Krajowego Programu Kolejowego oraz planów wieloletnich związanych z nowa perspektywą finansową UE 2021-2027, należy szacować wielkość ogłaszanych przetargów kilkanaście miliardów złotych rocznie. Tymczasem w roku bieżącym PKP PLK SA ogłosi przetargi na zaledwie kilka miliardów. Spowodować to może masowe upadki firm realizujących inwestycje oraz de facto brak możliwości realizacji inwestycji w przyszłości, gdy pojawią się środki, ze względu na spiętrzenie zadań.

Organizacje podkreślają, że problem z uruchomieniem środków z programów UE musi być rozwiązany przez mechanizmy finansowania krajowego podobnie jak to jest w przypadku inwestycji drogownictwa. - Stoimy przed dramatycznym scenariuszem. Firmy wykonawcze obecnie gotowe do realizacji zadań inwestycyjnych, będą zmuszone do redukcji swoich zasobów, a w przyszłości , gdy pojawi się już finansowanie dla tych zadań , nie będzie możliwości ich wykonania. Bez szybkich decyzji Rządu program modernizacji i rozbudowy polskiej sieci kolejowej, w tym komponentu kolejowego CPK, stanie się nierealny a w najlepszym wypadku przesunięty w czasie, nie mówiąc o poważnych skutkach gospodarczych i społecznych - podsumowują.

Pełny tekst listów do Premiera i Ministra Finansów można przeczytać w załącznikach:
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony