Partnerzy serwisu:

Podkarpackie: 13 mln na inwestycje w przystanki kolejowe

inf. pras oprac. kł 02.08.2021 1,8k

Podkarpackie: 13 mln na inwestycje w przystanki kolejowe
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi o szacowanej wartości ponad 13 mln zł na inwestycje w ramach Programu Przystankowego na lata 2021–2025. Powstać ma dodatkowy przystanek w Przemyślu, nowe perony na stacjach Hurko i Medyka i przejście pod torami w Żurawicy.
Program Przystankowy na Podkarpaciu obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa nowe przystanki), Zaklików. 11 kolejnych zadań jest na liście rezerwowej: Brzezówka, Gorliczyna, Zawada koło Dębicy, Huta Krzeszowska, Golce, Huta Deręgowska, Kłyżów, Mielec, Wielowieś, Tarnobrzeg Ocice, Kępie Zaleszańskie - informuje PKP PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetargi na zaprojektowanie i wykonanie robót dla budowy nowego przystanku w Przemyślu, nowych peronów w Hurku i w Medyce oraz budowę przejścia podziemnego na stacji Żurawica. Szacunkowa wartość inwestycji to łącznie ponad 13 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 2023 rok.

Dodatkowy przystanek w Przemyślu

PLK chcą wybudować nowy przystanek w Przemyślu, na trasie kolejowej Kraków Główny – Medyka (nr 91). Dodatkowy obiekt przy ul. Lwowskiej, koło centrum handlowego, przybliży mieszkańcom kolej i ułatwi podróżowanie. Jednokrawędziowy peron będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Zaplanowano też stojaki rowerowe. Z myślą o osobach z ograniczonymi możliwościami poruszania się przewidziano pochylnie, system elementów ostrzegawczych i ścieżek prowadzących oraz informacje w alfabecie Braille’a.

– Budowa dodatkowego przystanku w Przemyślu oraz nowych peronów na stacjach Hurko i Medyka to kolejne elementy przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Realizując wielomiliardowe inwestycje w ramach KPK, nie zapominamy o inwestycjach, które bezpośrednio przybliżają kolej społecznościom lokalnym. Realizacja tych przedsięwzięć jest kierowana do polskich przedsiębiorców, którzy są w stanie sprostać inwestycjom o wartości pomiędzy kilka a kilkanaście milionów zł. Wszystko to w ramach Programu Przystankowego, z którego polski rząd wybuduje i zmodernizuje przystanki kolejowe za łączną kwotę 1 mld zł – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury cytowany w komunikacie.

Nowe perony i przejście podziemne


Przetargi przewidują także budowę nowych peronów na istniejących stacjach Hurko i Medyka. Obiekty mają znaleźć się w dogodniejszych dla mieszkańców lokalizacjach i zostać dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. Perony zostaną „przesunięte” w kierunku Przemyśla o blisko 500 m, w rejon dróg pod wiaduktami kolejowymi. 

Stacja Żurawica zyska natomiast bezkolizyjne przejście pod torami. Warto podkreślić, że dojście na peron zapewnią pochylnie, które są znacznie pewniejsze niż ulegające awariom windy. Budowę tunelu PLK planowała już kilka lat temu.

– Program Przystankowy na Podkarpaciu odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu. Zwiększy dostępność komunikacyjną do kolei. Podróżni bezpieczniej i wygodniej wsiądą do pociągów z nowych i przebudowanych przystanków. Dobrze rozwinięta sieć transportowa wpływa na wzrost atrakcyjności regionu, co sprzyja rozwojowi jego gospodarki – powiedział Ireneusz Merchel – prezes PKP Polskich Linii Kolejowych w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony