Partnerzy serwisu:

Dolny Śląsk ponownie zamawia pociągi do Liberca w Kolejach Czeskich

Michał Szymajda 04.01.2023 2,8k

Dolny Śląsk ponownie zamawia pociągi do Liberca w Kolejach Czeskich
Fot. DCS Jakuszyce
Samorząd województwa dolnośląskiego na kolejny rok zamówił w Kolejach Czeskich obsługę przygranicznego odcinka linii kolejowej 311 od Szklarskiej Poręby do granicy z Czechami.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego powiadomił w ogłoszeniu o podpisaniu kolejnego aneksu na obsługę krótkiego odcinka linii kolejowej 311 przejętej lata temu przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Chodzi o fragment linii od stacji Szklarska Poręba Górna do granicy państwa. Warto zaznaczyć, że od kilku dni na tym odcinku przybył nowy przystanek Jakuszyce, zlokalizowany vis a vis nowego Dolnośląskiego Centrum Sportu. Jego lokalizacja daje gwarancję, że będzie chętnie wykorzystywany.

Dlaczego urząd marszałkowski podpisał z przewoźnikiem České Dráhy aneks bez przetargu? Na mocy zlecenia. Jak czytamy w wyjaśnieniu: „wykonawca České Dráhy a.s. jest jedynym podmiotem, który może wykonać przedmiotowe zamówienie, ponieważ ma wyłączność na świadczenie usług publicznych w zakresie wykonywania kolejowych przewozów pasażerskich na liniach Kolei Gór Izerskich na terenie Kraju Libereckiego w Republice Czeskie (…) do dnia 12.12.2026 r.” Dlatego tylko České Dráhy mogą realizować połączenia w pełnym przebiegu od Szklarskiej Poręby Górnej do Liberca.

Obecna umowa daje gwarancję, że oferta zostanie utrzymana przynajmniej do końca 2023, a najpewniej do końca 2026 roku. Jest też szansa, że zostanie uzupełniona o dodatkowe połączenia.

W dni powszednie wygodne RegioSpidery produkcji Stadlera umożliwiają podróż między Szklarską Porębą Górną a Libercem dziewięciokrotnie, a w weekendy nawet jedenastokrotnie, co czyni Szklarską Porębę jedną z najlepiej skomunikowanych z Czechami miejscowością w Polsce. Pierwsze pociągi odjeżdżają z polskiej stacji o 8:30, a ostatnie o 20:30. Przejazd kosztuje 216 koron, co jest odpowiednikiem około 39 złotych. Możliwa jest płatność w złotówkach, akceptowane są też bardzo atrakcyjne bilety Euro-Nysa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony