Partnerzy serwisu:

Dolnośląskie: Linia do Stronia Śląskiego uznana za istotną

Dominik Lebda 04.03.2016 118

Dolnośląskie: Linia do Stronia Śląskiego uznana za istotną
Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śl. (dawny dworzec kolejowy z 1897 r.). Fot. M. Zawal/stronie.pl
Województwo Dolnośląskie uznało linię kolejową 322 z Kłodzka do Stronia Śląskiego za istotną z punktu widzenia transportu zbiorowego i deklaruje przeznaczenie 15 mln zł na prace rewitalizacyjne.
W perspektywie około trzech lat do miejscowości Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim mają szansę powrócić regularne połączenia kolejowe. Zarząd Województwa Dolnośląskiego porozumiał się w tej kwestii z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Pasażerski ruch kolejowy na 24-kilometrowej, niezelektryfikowanej linii nr 322 Kłodzko Nowe – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie, powstałej w 1897 roku, został zawieszony w 2004 roku. O informacji od Urzędu Miasta Stronie Śląskie pisaliśmy tutaj.

Dolnośląskie przekaże 15 mln zł

Województwo Dolnośląskie pozytywnie ocenia koncepcję reaktywacji połączeń do Stronia Śląskiego i zadeklarowało przekazanie 15 mln zł na współfinansowanie prac remontowych. – Linia kolejowa nr 322 Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie została uznana za istotną z punktu widzenia przyszłego funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, w tym wojewódzkich przewozów kolejowych, organizowanych i dotowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jej znaczenie znalazło odzwierciedlenie w zapisach Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, a także obowiązującego Planu Transportowego, gdzie w kolejnym wariancie zaplanowano prowadzenie przewozów pasażerskich w przypadku przeprowadzenia rewitalizacji linii – powiedziała „Rynkowi Kolejowemu” Agnieszka Zakęś, z-ca dyrektora departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

– W toku prowadzonych rozmów z beneficjentem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w temacie alokacji środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na rewitalizację linii kolejowych wstępnie zadeklarowano przeznaczenie kwoty 15 mln zł na prace na linii 322. Zaproponowana kwota wynika z wielkości dostępnych środków, a także z oczekiwanego ograniczonego zakresu rewitalizacji. Aktualnie trwają ustalenia co do koniecznych i możliwych do wykonania zakresów robót na poszczególnych odcinkach linii kolejowych – mówi Agnieszka Zakęś.

Pozytywna ocena reaktywacji Kudowy-Zdrój

W wypowiedzi dla portalu doba.pl Maciej Awiżeń, starosta kłodzki powiedział, że 15 mln zł to kwota zabezpieczona na początek, jako zapewnienie o planach wznowienia ruchu na linii 322. – Linia 322 została ujęta w „Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa dolnośląskiego” i w tej chwili prowadzone są analizy określające zasadność i sposób zagospodarowania istniejącej infrastruktury – powiedział dla portalu doba.pl Maciej Awiżeń.
– Optymizm budzi fakt, że ocena społeczno-ekonomiczna po ponownym uruchomieniu w 2013 zmodernizowanej linii 309 Kłodzko – Kudowa-Zdrój, pokazała, że wznowienie ruchu kolejowego na Ziemi Kłodzkiej jest nie tylko korzystne dla mieszkańców i turystów, ale także opłacalne dla operatorów – powiedział Maciej Awiżeń.

Dworce do remontu

Julian Golak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego opublikował na swojej stronie internetowej wpis, w odpowiedzi na artykuł „Rynku Kolejowego”, w którym odniósł się do doniesień portalu.

– Do inwestycji, z której jako Sejmik przeznaczymy 15 mln zł jest jednak już naprawdę blisko. Czas więc na mobilizowanie poszczególnych gmin do rewitalizacji dworców oraz przestrzeni przy stacjach kolejowych. Zróbmy wszystko, aby linia tętniła życiem – napisał Julian Golak.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony