Partnerzy serwisu:

Dodatkowe wakacyjne kontrole kierowców na przejazdach

inf. prasowa 01.07.2016 129

Dodatkowe wakacyjne kontrole kierowców na przejazdach
fot. PLK
1 lipca rozpoczęła się wakacyjna akcja „Bezpieczny piątek”. PKP Polskie Linie Kolejowe SA apelują do kierowców o zachowanie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych. Kontrole prowadzi policja i Straż Ochrony Kolei. – Nie będzie tolerancji dla lekceważących przepisy – zapowiadają organizatorzy.
Liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. Jednak wciąż aż 98% z nich to skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i czerwonych świateł, a nawet omijania rogatek. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w każdy wakacyjny piątek prowadzą akcję „Bezpieczny piątek”. Na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju dyżurować będą przedstawiciele PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji. Patrolowane będą również tory w okolicach tzw. „dzikich przejść”.

Pierwsze przejazdy do kontroli

Pierwsze na celowniku ustawiono przejazdy w miejscowościach: Aleksandrów Kujawski, Dwikozy (świętokrzyskie), Iława, Kraków, Legarda (mazowieckie), Sokółka (mazowieckie), Łódź, Miłocin (lubelskie), Mrowiny (dolnośląskie), Ożarów Mazowiecki, Poznań, Pszczyna (śląskie), Rzeszów, Sokółka (podlaskie), Świnoujście, Warszawa, Włoszczowa (świętokrzyskie), Wrocław i Żagań (lubuskie).

Podczas kontroli, pouczeń i rozmów do kierowców i pieszych trafi kilkanaście tysięcy ulotek, informujących o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych, a dla piratów kolejowo-drogowych będą mandaty. Działania przypominają, że obowiązkiem jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – to ono gwarantuje bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach.

Akcja „Bezpieczny piątek” prowadzona jest w ramach XII edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W trakcie debaty „Deklarujesz – nie respektujesz!”, inaugurującej kolejną edycję, podkreślano, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.

Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” w działaniach

Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych w ramach „Bezpiecznego przejazdu…”, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach.

Zaplanowano też intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z przekazem kampanii do młodzieży. Przygotowane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo- drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony