Partnerzy serwisu:

Dobre wyniki kolei pasażerskiej w lipcu. Towary znów pod kreską

inf. pras. oprac. jm 02.09.2019 55

Dobre wyniki kolei pasażerskiej w lipcu. Towary znów pod kreską
Kocanowo 12.10.2018 Fot. Mariusz Tuszyński, SM42.pl
W lipcu kolej przewiozła ponad 27,5 mln podróżnych - ponad milion pasażerów więcej niż rok temu. To wzrost o 6,7%. Podobnie jak przez cały rok, tracą przewozy towarowe - w lipcu przewieziono o 4% mniej towarów niż przed rokiem. 
Przewozy pasażerskie znów na plusie

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w lipcu kolej przewiozła ponad 27,5 mln podróżnych - ponad milion pasażerów więcej niż rok temu. Praca przewozowa wyniosła blisko 2,2 mld pasażerokilometrów, a eksploatacyjna 14,5 mln pociągokilometrów. W ciągu siedmiu miesięcy z usług kolei skorzystało blisko 189 mln pasażerów - o 6,7% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Praca przewozowa wyniosła 12,6 mld pasażerokilometrów, a eksploatacyjna 97,6 mln pociągokilometrów. Wartości te były wyższe odpowiednio o 4,3% oraz 1,7%.

To kolejny miesiąc wzrostów. - W okresie wakacji podróżni często wybierają kolej jako środek transportu do miejscowości wypoczynkowych. Przekłada się to na znaczący wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych - podkreśla dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego cytowany w komunikacie.

Podróże w lipcu najczęściej związane są z wyjazdami wakacyjnymi. Pasażerowie podróżujący pociągami PKP Intercity średnio pokonywali dystans blisko 270 km o blisko 40 km więcej niż średni dystans podróży w okresie styczeń – maj. Wzrost średniej odległości miał również miejsce u przewoźników regionalnych, którzy na ten okres uruchamiają dodatkowe pociągi do miejscowości wypoczynkowych.

... a towarowe znów na minusie

Ósmy miesiąc z rzędu spadają przewozy towarowe. Operatorzy w lipcu przewieźli ponad 20,3 mln ton. W stosunku do lipca w zeszłym roku wartość ta jest niższa o 4%. Praca przewozowa w lipcu wyniosła 4,8 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 7 mln ton – mniej o 6,3% oraz 8,2%. Średnia odległość przewozu jednej tony ładunku w lipcu to 235 km.

W okresie od stycznia do lipca przewoźnicy przewieźli ponad 138,5 mln ton. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła ponad 33 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna wyniosła 48,3 mln pociągokilometrów. Wartości te były niższe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku odpowiednio o 4,51%, 3,61% oraz 4,63%. 

Prezes UTK zapewnia, że nie ma powodu do niepokoju. - Pomimo obserwowanego spadku przewozów dane za siedem miesięcy 2019 r. są lepsze, niż średnia z lat 2014-2018. Należy też pamiętać, że przewóz towarów to coraz częściej transport intermodalny, który rozwija się w szybkim tempie - podsumował Ignacy Góra.

W PKP Cargo spadek o ponad 10 procent

Swoje wyniki przewozowe za lipiec opublikowało indywidualnie PKP Cargo. Przewoźnik podaje nieco inny punkt odniesienia, którym są dane GUS, ale są one porównywalne. Przewoźnik podaje, że w lipcu 2019 roku grupa przewiozła 8,3 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 8,5 proc. w stosunku do czerwca. Nie odnosi się jednak do ubiegłego roku - a grupa przewiozła wówczas aż 9,3 mln ton towarów. Oznacza to, że przewozy rok do roku spadły aż o 10,8%! W okresie styczeń-lipiec 2019 roku pociągi Grupy PKP Cargo przewiozły 58,3 mln ton towarów, co oznacza spadek o 8,2 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Praca przewozowa osiągnięta przez Grupę w pierwszych siedmiu miesiącach 2019 roku wyniosła 14,8 mld tkm i była niższa o 10,5 proc. r/r.

Co jeszcze wynika z podanych przez PKP Cargo danych? W porównaniu z czerwcem wzrosły przewozy węgla kamiennego (+7,6 proc. m/m), kruszyw (+13,0 proc. m/m) oraz intermodalne (+14,4 proc. m/m) m.in. z portów morskich do terminali w głębi kraju a także rudy (+15,9 proc.) oraz metali i wyrobów (+14,9 proc.). Grupa PKP Cargo odnotowała w lipcu 2019 roku zwiększone względem analogicznego okresu roku poprzedniego przewozy koksu i węgla brunatnego. Przewieziono 349 tys. ton tych towarów, co oznacza wzrost aż o 41,4 proc. r/r oraz o 17,2 proc. w porównaniu z lipcem 2017 roku. W lipcu o 19 tys. ton wzrosły przewozy innych płodów rolnych (+97,6 proc) w stosunku do ubiegłego roku. Były także wyższe o 67,4 proc. r/r w okresie styczeń-lipiec 2019 roku.

PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony