Partnerzy serwisu:

Do Olsztyna tylko przez Iławę. Remont zabytkowego mostu

Martyn Janduła 19.08.2016 389

Do Olsztyna tylko przez Iławę. Remont zabytkowego mostu
Fot. RK
Wraz z początkiem września podróżni, którzy będą chcieli udać się w podróż do Olsztyna, muszą pamiętać, że ich podróż znacząco się wydłuży. Wszystko za sprawą zaplanowanej naprawy jednego z mostów kolejowych w Olsztynie, przez który biegnie linia m.in. do Działdowa i dalej do Warszawy. W konsekwencji ruch regionalny odbywać się będzie tylko do dworca Olsztyn Zachodni, natomiast wszystkie pociągi Intercity pojadą przez Iławę.
Dwa mosty kolejowe nad Łyną to jedna z wizytówek Olsztyna. Wybudowane jeszcze za czasów Prus, cieszą dzisiaj oko fanów architektury i kolei. W związku z podobieństwem do wodnych akweduktów olsztynianie upodobali sobie nazwę olsztyńskie wiadukty, mimo że w inżynieryjnej nomenklaturze jest to most, gdyż przepływa pod nim rzeka.

Przez lata braku doraźnych prac stan techniczny obu mostów znacząco pogorszył się. W pierwszej kolejności w zeszłym roku w tym samym okresie wyremontowano most „północny”, ze względu na gorszy stan techniczny. Z kolei w tym roku od 1 września PKP PLK będą naprawiały most „południowy”.

– Remont przewiduje naprawę uszkodzeń elementów konstrukcyjnych oraz izolacji mostu. Odrestaurowane zostaną kamienne gzymsy oraz ozdobne elementy. Most będzie wyposażony w nowe schody i balustrady. Naprawa obejmie także nasypy kolejowe i nawierzchnie torową – wyjaśnia Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK. Jak podkreśla, cały zakres prac został uzgodniony z konserwatorem zabytków.

Koszt naprawy mostu wynosi 2,5 mln zł. – Pace zapobiegną przede wszystkim wprowadzeniu ograniczeń prędkości i obciążeń, poprawią również bezpieczeństwo. Pociągi będą mogły jeździć na tym odcinku 100 km/h – podkreśla Jakubowski.

Przez most „południowy” w Olsztynie przebiega linia łącząca Działdowo z Olsztynem. W związku z remontem podróżni muszą nastawić się drobne utrudnienia. Miedzy 5 września a 18 października prace związane z rozbiórką torów na moście spowodują konieczność zastosowania komunikacji zastępczej dla pasażerów korzystających z połączeń lokalnych na odcinku Olsztyn Główny – Olsztyn Zachodni. Pociągi do Działdowa rozpoczną swój bieg dopiero z Olsztyna Zachodniego.

Natomiast pasażerowie pociągów Intercity pojadą trasą przez Iławę, co przełoży się na wydłużenie czasu przejazdu. Jest również opcja pokonania trasy komunikacją zastępczą od Działdowa od Olsztyna Głównego, jednak to rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim osobom, które chcą dojechać do Olsztynka lub Nidzicy. PKP PLK planuje, że wszystkie prace zostaną zakończone 30 listopada.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony