Partnerzy serwisu:

Do Kartuz autobusem zastępczym od wakacji. PLK rozpoczyna prace

Michał Szymajda 12.05.2022 4,7k

Do Kartuz autobusem zastępczym od wakacji. PLK rozpoczyna prace
Stacja KartuzyFot. ms, rynek-kolejowy
Polregio poszukuje w ramach przetargu firmy autobusowej, która od 13 czerwca przez cztery miesiące będzie wozić pasażerów wzdłuż linii kolejowej 229. Przyczyną są prace torowe, które na linii zapowiedziały PKP Polskie Linie Kolejowe.
W ramach prac budowlanych na linii między Glinczem a Kartuzami, planowane jest zamknięcie całodobowe linii od 13 czerwca na okres około 4 miesięcy. Polregio zamierza zamówić komunikację zastępczą do 15 października.

Nowa stacja na linii

– Wymaga tego zakres prac związany z przebudową linii na jednotorowym odcinku Glincz – Kartuzy. Dla podróżnych zapewniona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Somonino – Kartuzy – Dzierżążno – powiedział Przemysław Zieliński z biura prasowego PLK. Za komunikację zastępczą będzie odpowiadać PKP SKM w Trójmieście. Jak dodaje Zieliński, termin i zakres przebudowy linii znane są przewoźnikom od kilku miesięcy. Został on również skonsultowany z urzędem marszałkowskim jako organizatorem przewozów.

PLK zamierza wybudować mijanki na linii, w Dzierżążnie, co będzie się wiązało przebudową peronu jednokrawędziowego na dwukrawędziowy, zabudową dwóch rozjazdów i budową nowego toru. W rejonie posterunku odgałęźnego Glincz wykonana zostanie korekta układu torowego wraz z zabudową trzech rozjazdów i połączeniem linii kolejowej nr 229 z linią nr 201. Na stacji Kartuzy powstanie połączenie nowego odcinka linii nr 214 (łącznicy) z linią nr 229. Zbudowany zostanie również tymczasowy jednokrawędziowy peron, który umożliwi pełen front robót na stacji Kartuzy.

– Aktualnie wykonawca prac na linii Glincz – Kartuzy przygotowuje teren inwestycji. Prowadzone są prace rozbiórkowe, ziemne, w tym roboty w zakresie wzmocnienia gruntów, usuwanie kolizji. Przygotowywane jest odwodnienie stacji Kartuzy oraz nowej łącznicy na linii kolejowej nr 214, która umożliwi jazdę pociągów z Kościerzyny i Somonina przez Kartuzy w kierunku Trójmiasta bez konieczności zmiany czoła składu, co skróci czas podróży. W II kwartale planowane jest rozpoczęcie zasadniczych prac związanych z modernizacją stacji Kartuzy oraz budową nowej łącznicy – wyjaśnia obszernie przedstawiciel PKP PLK.

Prace także w Kartuzach

– W Kartuzach powstanie nowy peron jednokrawędziowy, a obecny zostanie wydłużony. Perony zostaną dostosowane do potrzeb podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na wspomnianej łącznicy powstaną dwa bezkolizyjne skrzyżowania – wiadukty kolejowe nad drogami wojewódzkimi nr 211 i 224 (…). Dzięki nowym urządzeniom i nawierzchni podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na 3 przejazdach kolejowo-drogowych w Kartuzach i Dzierżążnie. Nowe elementy systemu sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawną i bezpieczną jazdę pociągów – czytamy w opisie inwestycji.

Zakończenie prac dla zadania pn. „Odcinek D – Roboty budowlane na linii kolejowej nr 229 odc. Glincz – Kartuzy” planowane jest do marca 2024 r. Wartość inwestycji, realizowanej w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto”, to blisko 180 mln zł netto.

Co ciekawe, Polregio poszukuje autobusów, w których będzie możliwość przewozu np. osoby na wózku inwalidzkim, czy wózka dziecięcego. Autobusy będą musiały mieć „obniżoną podłogę lub możliwość obniżenia w przynajmniej jednych drzwiach”.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony