Partnerzy serwisu:

Latem Polregio nie pojedzie do Spały. Będzie ŁKA

Kasper Fiszer 17.05.2022 4,9k

Latem Polregio nie pojedzie do Spały. Będzie ŁKA
Pociąg turystyczny w Spalefot. Kasper Fiszer
W te wakacje nie dojedziemy pociągiem Polregio do Spały. Popularna miejscowość wypoczynkowa leżąca we wschodniej części województwa łódzkiego będzie obsługiwana przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. 
[Sprostowanie] Do Spały pojedzie ŁKA

Jak poinformował "Rynek Kolejowy" prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski, pociągi tego przewoźnika pojadą do Spały już od 2 lipca. Te połączenia weekendowe pojawią się na okres letni. Tak jak piszemy poniżej, od grudnia ŁKA będzie jeździć do Spały w każdy weekend. Połączeń Polregio, zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, już nie będzie.

Pierwotna treść artykułu poniżej:


Regularne, ujęte w rocznym rozkładzie jazdy pociągi pasażerskie obsługiwały krótką linię nr 53 Tomaszów Mazowiecki – Spała do 1989 r. Przez kolejne dwie dekady ruch był tam bardzo sporadyczny, ale od kilku lat Polregio (wcześniej jako Przewozy Regionalne) oferowały kursy o charakterze turystycznym organizowane w różnej formule. Przewoźnik obsługiwał połączenia własne (uruchamiane na własne ryzyko biznesowe) bądź wykonywał zlecenie gminy Inowłódz. Zdarzało się też, że jednorazowe przejazdy zamawiał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Zapotrzebowanie na tabor spalinowy jest obecnie większe niż przed rokiem

Przewozy były realizowane jedynie w sezonie letnim z różną częstotliwością – w weekendy lub, jak w roku 2021, tylko w wybrane dni. Dziś wiemy już, że w tegoroczne wakacje pociągi pasażerskie do Spały nie pojadą w ogóle. W rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” potwierdziła to Anna Piotrowska, rzecznik prasowy łódzkiego zakładu Polregio. – Od rozkładu jazdy obowiązującego od grudnia 2021 r. rozszerzona została oferta przewozowa na linii Łódź Kaliska – Opoczno – stwierdziła.

Przypomniała, że dwie pary pociągów Łódź – Opoczno zostały wydłużone do Skarżyska-Kamiennej, do tej samej stacji dojedziemy też obecnie jednym z kursów, który wcześniej był wykonywany w relacji Tomaszów – Opoczno. W rozkładzie pojawił się poza tym nowy pociąg Opoczno – Skarżysko. – W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie taborowe – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Ostatnie lato bez regularnych połączeń do Spały

Dodaje, że w okresie wakacyjnym wypadają terminy planowych przeglądów spalinowych jednostek eksploatowanych przez łódzki zakład. Przewoźnik i tak musi się więc liczyć ze zmniejszoną liczbą pojazdów do obsługi całorocznych połączeń rozkładowych. Uruchomienie kursów do Spały wiązałoby się zatem z koniecznością wprowadzania autobusowej komunikacji zastępczej na trasie do Opoczna i Skarżyska, co nie jest rozważanym scenariuszem.

Dodajmy, że zgodnie z zapowiedziami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego będą to ostatnie wakacje bez regularnych przewozów z Tomaszowa do Spały. Już w grudniu trasę tę ma zacząć bowiem obsługiwać Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która planuje całoroczne połączenia weekendowe do popularnej miejscowości wypoczynkowej. Mają tam dojeżdżać nowe hybrydowe elektryczno-spalinowe zespoły trakcyjne Impuls.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony