Partnerzy serwisu:

Łódź: Kolejny przystanek w siatce postojów PKP IC – Radogoszcz Wschód

Kasper Fiszer 16.05.2022 1,7k

Łódź: Kolejny przystanek w siatce postojów PKP IC – Radogoszcz Wschód
Przystanek Łódź-Radogoszcz Wschódfot. Kasper Fiszer
Od niedawna pociągi PKP Intercity zatrzymują się na otwartym przed około rokiem przystanku przy łódzkim blokowisku Radogoszcz Wschód. Można tam wsiąść jednak tylko do jednego kursu dziennie, i to tylko w jednym kierunku jazdy. Decyzja spółki ma wynikać z aktualnych ograniczeń przepustowości na terenie aglomeracji łódzkiej.
Od dłuższego czasu liczba postojów pociągów PKP Intercity na terenie aglomeracji łódzkiej się zwiększa. Do listy przystanków obsługiwanych przez pociągi tego przewoźnika dołączył niedawno Łódź-Radogoszcz Wschód, który został otwarty w zeszłym roku. Wcześniej przystawały tam wyłącznie pociągi osobowe Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Bez przesiadki do Krakowa, ale już nie do Gdyni

Peron położony jest na linii kolejowej nr 16 pomiędzy stacjami Łódź-Widzew i Zgierz. Znajduje się on na odcinku Łódź-Arturówek – Zgierz na pograniczu obu miast. Choć przystanek powstał przy mało ruchliwej ul. Kreciej, w jego okolicy stoi duże osiedle bloków, a dojazd z nieco dalszych części Łodzi zapewniają autobusy kończące bieg na nieodległej pętli przy ul. Świtezianki. Oferta połączeń dalekobieżnych dla mieszkańców Radogoszcza jest jednak póki co bardzo skromna.

– Dodatkowe postoje na przystankach Łódź-Radogoszcz Wsch., Łódź-Arturówek i Łódź-Stoki pojawiły się na trasie pociągu 5330 „Witkacy” 13 marca tego roku. Już wcześniej zatrzymywał się on na przystankach Łódź-Warszawska i Łódź-Marysin – mówi Marta Ziemska z Zespołu Prasowego PKP Intercity. Tylko ten pociąg zatrzymuje się aktualnie na wszystkich przystankach pośrednich na odcinku Łódź-Widzew – Zgierz. Na radogoskim przystanku można więc wsiąść do pociągu jadącego z Gdyni Głównej do Zakopanego przez Kraków Główny, ale już nie do pociągu „Witkacy” jadącego w kierunku przeciwnym.

Lista postojów poszczególnych kursów bardzo się różni

Ten przystaje bowiem tylko na Marysinie i przy ul. Warszawskiej. Postoje w tych lokalizacjach wyznaczono obecnie także pociągom „Chemik”, „Hutnik” i „Doker”, ale w części przypadków tylko w jednym kierunku jazdy, a wieczorny „Chemik” z Katowic do Płocka przystaje jedynie na Marysinie. Choć w przeszłości było to praktykowane, poza „Witkacym” jadącym na południe obecnie nie są wyznaczone postoje pociągów PKP IC na przystankach Arturówek i Stoki.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, ogólnopolski przewoźnik wyznacza dodatkowe postoje w ramach współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Połączenia dalekobieżne są dostępne z mniejszych przystanków, jeśli odstępy pomiędzy kolejnymi kursami osobowymi są zbyt długie. – W związku z modernizacją Łódzkiego Węzła Kolejowego przepustowość linii nr 16 jest ograniczona – zaznacza przy tym Marta Ziemska. Aktualnie wynika to jednak przede wszystkim z robót realizowanych na innych odcinkach.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony