Partnerzy serwisu:

Dlaczego pociągi PKP IC stają w Machnaczu, a nie w 10-tysięcznej Czarnej Białostockiej?

Michał Szymajda 15.01.2021 141

Dlaczego pociągi PKP IC stają w Machnaczu, a nie w 10-tysięcznej Czarnej Białostockiej?
Pociąg Hańcza mógłby zatrzymywać się w Czarnej BiałostockiejFot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Decyzją ministerstwa infrastruktury duża część postojów technicznych zmieniła się dla pociągów PKP Intercity w postoje handlowe. To wzbudziło reakcję posłów, którzy zauważają, że postoje przydałyby się na przystankach i stacjach, zlokalizowanych w pobliżu znacznie większych miejscowości.
– Nowy rozkład jazdy przewiduje postój jadących z Białegostoku pociągów IC „Hańcza" i TLK „Podlasiak" (tylko w jednym kierunku – dop. red.) na stacji w Machnaczu. (…) Wspomniany Machnacz, według danych GUS, w 2011 roku liczył 21 mieszkańców. Rozwiązaniem o wiele bardziej racjonalnym i zwiększającym dostępność komunikacyjną mieszkańców powiatu białostockiego do transportu kolejowego byłoby przywrócenie postojów wspomnianych pociągów w pobliskiej Czarnej Białostockiej, nieporównywalnie większym ośrodku niż Machnacz. Wiadomość o uwzględnieniu tej miejscowości jako przystanku na trasie pociągów dalekobieżnych wzbudziła powszechne zdziwienie i niezrozumienie mieszkańców powiatu białostockiego – ocenił poseł Robert Tyszkiewicz. Pyta o zasadność postojów w Machnaczu a także o szanse zatrzymania pociągów PKP Intercity w dziesięciotysięcznej Czarnej Białostockiej.

W odpowiedzi na interpelację posła sekretarz stanu w ministerstwie przypomina argumentację, którą już przytaczaliśmy na łamach „Rynku Kolejowego”.  – Zamiana części postojów technicznych pociągów dalekobieżnych na postoje handlowe ma na celu umożliwienie pasażerom korzystania z podróży pociągiem z przystanku, na którym następuje jego zatrzymanie – uważa przedstawiciel resortu. Dlaczego jednak Czarna Białostocka nie doczekała się dotąd podobnego przywileju?

– W nawiązaniu do zatrzymania pociągów dalekobieżnych TLK „Hańcza” oraz IC „Podlasiak” na stacji kolejowej Czarna Białostocka informuję, że w chwili obecnej nie są planowane stałe zmiany w siatce postojów przedmiotowych pociągów. Odnosząc się do pytania, czy władze samorządowe zgłaszały potrzebę zatrzymania ww. pociągów na stacji Czarna Białostocka informuję, że takie postulaty nie wpłynęły do Ministerstwa Infrastruktury – napisał Rafał Weber.

Obecnie w Czarnej Białostockiej zatrzymuje się 10 par pociągów regionalnych Polregio w relacji Białystok – Kuźnica Białostocka i Białystok – Suwałki. Nie staje tu żadne z pociągów PKP Intercity.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony