Partnerzy serwisu:

Dlaczego Łódź została pozbawiona pociągów nocnych?

Kasper Fiszer 24.12.2021 12,6k

Dlaczego Łódź została pozbawiona pociągów nocnych?
Pociąg PKP Intercity w Łodzifot. Kasper Fiszer
12 grudnia łodzianie utracili możliwość korzystania z jedynych dwóch pociągów nocnych, które obsługiwały to miasto w ramach poprzedniego rocznego rozkładu jazdy. PKP Intercity tłumaczy to m.in. oszczędnością czasu dla pasażerów jadących znad morza w góry i proponuje swoim klientom z aglomeracji łódzkiej nawet kilkugodzinne oczekiwanie na dalszy kurs w Koluszkach. Żaden z kursów nie powróci na swoją poprzednią trasę.
Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o problemach komunikacyjnych, jakie wynikają ze zmiany trasy nocnego pociągu „Karkonosze” dla podróżnych z Łodzi. Pociąg ten omija teraz miasto, jadąc z Warszawy na południe z wykorzystaniem Centralnej Magistrali Kolejowej. Co więcej, rozkład jazdy nie przewiduje skomunikowania tego połączenia do Wrocławia, Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby z kursem z Łodzi, choć składy niemal jednocześnie pojawiają się na stacji w Katowicach.

„Karkonosze” jeszcze zmienią trasę. Ale tylko na Opolszczyźnie

Dlaczego przewoźnik zdecydował się na ominięcie Łodzi? – Skład „Karkonosze” ma nową trasę, co wynika z nocnych przerw w ruchu związanych z przebudową stacji Łódź Kaliska – tłumaczy Marta Ziemska z Biura Prasowego PKP Intercity (dodajmy, że pociąg ten nie przejeżdżał przez samą stację, ale korzystał z łącznicy w jej sąsiedztwie). Jak jednak zaznacza nasza rozmówczyni, aktualna trasa przez Katowice ma charakter docelowy, a nie jedynie czasowy na okres robót infrastrukturalny w węźle łódzkim.

Zmiany nastąpią jedynie w rejonie Opola. Tam toczą się prace infrastrukturane, które wymuszają skierowanie składu przez Opole Wschodnie oraz (bez postoju) Jelcz-Laskowice. – Po ich zakończeniu pociąg na odcinku Opole – Wrocław będzie kursował przez Brzeg – usłyszeliśmy w PKP Intercity.

„Pogórze” nie może tracić czasu na wjazd do trzeciego miasta kraju

Przez Łódź nie kursuje już także nocny TLK „Karpaty” łączący Gdynię z m.in. Krakowem i Krynicą. – Kieszeniowy wjazd do Łodzi wydłużyłby czas jego przejazdu o ok. 40 minut – tłumaczy decyzję o rezygnacji z tego rozwiązania przedstawicielka przewoźnika. To z kolei miałoby uniemożliwić realizację przejścia obiegowego wagonów w Krynicy (podjęcia tym samym taborem kolejnego przewidzianego w grafiku kursu).

– Jako przewoźnik dalekobieżny musimy zapewnić jak najbardziej atrakcyjny czas przejazdu na całej trasie – ocenia Marta Ziemska. Podkreśla, że istnieje możliwość dojazdu do Koluszek pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i przesiadki do i z TLK „Karpaty” w obu kierunkach jazdy. Nie jest to jednak ścisłe: przykładowo przyjeżdżając pociągiem z Gdyni o godz. 0:50, musielibyśmy spędzić w Koluszkach 4 godz. 8 min w oczekiwaniu na kurs ŁKA. Chcąc zaś dosiąść się do tego samego składu w celu jazdy na południe, trzeba by oczekiwać na stacji już od 23:25.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony