Partnerzy serwisu:

Dla niepełnosprawnych pasażerów i pracowników – jest porozumienie PKP SA z PFRON

PKP SA 24.04.2018 1,7k

Dla niepełnosprawnych pasażerów i pracowników – jest porozumienie PKP SA z PFRON
Spółka PKP SA podpisała porozumienie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na mocy którego obie strony zobowiązują się do działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Inicjatywy dotyczą nie tylko dostępności kolei dla takich osób, ale i ich aktywizacji na rynku pracy.
– To porozumienie jest ważne przede wszystkim dla naszych klientów. Inwestycje, które prowadzi PKP SA dotyczą – w zakresie dostępności – również osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – mówi prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, który dzień wcześniej podpisał w imieniu spółki deklarację udziału w programie Dostępność Plus. – Ten program ma zagwarantować, że wszyscy będą mieli równy dostęp do usług. Chodzi o nowoczesne dworce, które umożliwiają obsługę osób ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. To również nowoczesny tabor, punkty informacji pasażerskiej czy całodobowa pomoc personelu tam, gdzie sam dworzec nie zawiera jeszcze odpowiednich udogodnień – mówi prezes PKP SA.

Za podpisanym porozumieniem z PFRON mają pójść konkretne działania, w tym m.in. przeszkolenie pracowników InfoDworców w zakresie obsługi klienta z niepełnosprawnością czy dostosowanie serwisów internetowych do ich potrzeb. Spółka PKP SA zamierza również promować zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami oraz wspierać PFRON przy realizacji pilotażowego programu „Praca – Integracja”, a także z wykorzystaniem przestrzeni i nośników na dworcach informować o wspólnie realizowanych projektach angażujących osoby z niepełnosprawnością.

Wszyscy jesteśmy tacy sami

Jak dodaje prezes Grupy PKP, we współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzone będą m.in. szkolenia pracowników PKP Intercity. – Wszyscy jesteśmy tacy sami i mamy prawo w takim samym stopniu korzystać z usług i dóbr, które wszystkim nam się należą. Poprzez podpisanie tego porozumienia uczynimy kolejny krok w dobrym kierunku – podsumował.

– Podpisujemy porozumienie z dużą spółką Skarbu Państwa, która obsługuje miliony Polaków, a także zatrudnia tysiące osób. Jak powiedział prezes Mamiński, wszyscy jesteśmy tacy sami, dlatego możliwość przemieszczania się powinna być zapewniona każdemu w takim samym zakresie – mówił Tomasz Mariuszewski, zastępca prezesa PFRON. Rozwojowi ma służyć też wewnętrzna rywalizacja – dlatego odbędzie się m.in. konkurs na najlepiej dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dworzec.

Aktywizacja na rynku pracy

Tomasz Mariuszewski zaznaczał wagę przystąpienia przez PKP SA do programu „Praca i integracja”. – Praca to bardzo istotny element w życiu każdego człowieka. Sami pracodawcy mówią, że niepełnosprawni są bardzo sumiennymi i lojalnymi pracownikami – mówił Mariuszewski. – Jako pracodawca chcemy włączyć się w aktywizację osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Jestem przekonany, że dzisiejsze porozumienie to dobry krok w tym kierunku – dodaje prezes Krzysztof Mamiński.

– Porozumienie, które dziś zostało zawarte, niewątpliwie przyczyni się do polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Kluczowe znaczenie ma tu poprawa dostępności, podwyższenie wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych, ale też podniesienie jakości usług, które powinny być jednakowo dostępne dla wszystkich. PKP, posiadając liczne placówki w różnych częściach kraju, może stworzyć wiele przyjaznych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a także z większą uwagą i dbałością zatroszczyć się o potrzeby niepełnosprawnych pasażerów – komentuje Elżbieta Rafalska, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Społeczna odpowiedzialność PKP SA

PKP SA w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu coraz więcej uwagi poświęca zagadnieniom związanym z niepełnosprawnością. W 2016 roku spółka opracowała wytyczne w zakresie dostosowania dworców do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. W każdym modernizowanym przez spółkę obiekcie pojawia się szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnością m.in. takich jak: podjazdy, windy, ścieżki prowadzące, mapy tyflograficzne czy dedykowane miejsca parkingowe. Warto również dodać, że Fundacja Grupy PKP od zeszłego roku prowadzi projekt „Widzialni Pełnosprawni”. Głównym założeniem projektu jest promowanie wiedzy na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem podróży.

Dzisiejsze wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a podpisane porozumienie pomoże także w realizacji postanowień ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony