Partnerzy serwisu:

Deutsche Bahn: Pierwszy raz od 12 lat ze stratą

Łukasz Pastor 18.03.2016 203

Deutsche Bahn: Pierwszy raz od 12 lat ze stratą
Fot. Donautalbahner, CCA 2.0/Wikimedia Commons
Niemiecka kolej w 2015 roku miała "pod górkę", nawet pomimo rekordowo wysokich obrotów. Przedsiębiorstwo zanotowało stratę na poziomie 1,3 mld euro. To pierwszy od lat tak zły wynik przedsiębiorstwa.
Strata Deutsche Bahn za rok 2015 to pierwszy ujemny wynik od 2003 roku. Jeszcze za rok 2014 koncern notował zysk na poziomie 988 mln euro. Strata za rok 2015 jest wysoka, pomimo rekordowych obrotów, które sięgnęły kwoty 40,5 mld euro. Władze DB przyznały, że wyniki są niekorzystne nawet pomimo tego, iż w 2015 roku znacznie więcej niż do tej pory pasażerów skorzystało z przejazdów pociągami dalekobieżnymi.

Jako powód straty Deutsche Bahn podaje przede wszystkim problemy w sektorze transportu towarów, ale także powtarzające się strajki maszynistów oraz nieprzynoszący rezultatów proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Deutsche Bahn od niedawna musi też stawiać czoła dalekobieżnym autokarom, które wkroczyły na rynek przewozów pasażerskich po bardzo długiej przerwie. Brak tej formy transportu zapewniał kolejowemu transportowi pasażerskiemu znacznie lepszą pozycję, a dziś walka o pasażera musi być znacznie efektywniejsza.

– Koncern nie osiągnął tego, co powinien był osiągnąć – przyznał szef DB Rüdiger Grube. Teraz DB chce skupić się na poprawie punktualności pociągów i wydajności przewozów, a także sięgających 700 mln euro cięć w najwyższych szczeblach administracji DB w ciągu kolejnych pięciu lat.

Od wielu miesięcy DB mówi też o uporządkowaniu sprawy połączeń nocnych, które w ostatnich latach przynosiły duże straty. W planach jest częściowa likwidacja niemieckiej siatki nocnych pociągów, a także przekazanie obsługi tras m.in. Kolejom Austriackim.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony