Partnerzy serwisu:

DB uruchamia mobilne laboratorium na bazie spalinowego pociągu ICE

Michał Szymajda 08.02.2019 2,7k

DB uruchamia mobilne laboratorium na bazie spalinowego pociągu ICE
Advanced TrainLab na bazie ICE TDFot. DB
W czterech wagonach ICE TD zdemontowano większość foteli pasażerskich i przearanżowano wnętrze. Również z zewnątrz pociąg otrzymał malowanie, które wyróżnia go spośród składów pasażerskich, kursujących w ramach siatki połączeń DB.
Pierwszym zadaniem pociągu naszpikowanego elektroniką będzie sprawdzenie działania mobilnych anten systemu 5G na linii dużych prędkości z Norymbergi do Ingolstadt. W kolejnych miesiącach testowane będą anteny do bardzo dokładnej detekcji położenia pociągu, co ma znaleźć zastosowanie zarówno w systemach sterowania ruchem kolejowym, jak i w informacji pasażerskiej. Planuje się też testy systemu wykrywania przejazdów kolejowych w poziomie szyn i alarmów ostrzegających przed przeszkodami w ich obrębie.

Do roli laboratorium przebudowano jedną z dwudziestu wyprodukowanych spalinowych jednostek trakcyjnych dużych prędkości ICE TD, zdolnych kursować z prędkością 200 km/h. Pociągi te produkowane były od roku 2001, ale na torach, z pasażerami spędziły łącznie niewiele ponad 15 lat. Borykały się one z licznymi problemami technicznymi, co kończyło się długotrwałymi przerwami w ich eksploatacji.

Po raz ostatni przewiozły pasażerów w październiku 2017 roku na trasie z Hamburga do Kopenhagi. Audyt przeprowadzony przez DB wykazał, że ich generalny przegląd i okresowa naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona. ICE TD przebudowany na mobilne laboratorium jest obecnie jedynym kursującym pociągiem tego typu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony