Partnerzy serwisu:

DB Regio zamawia 44 akumulatorowe Flirty

Michał Szymajda 29.11.2021 2,5k

DB Regio zamawia 44 akumulatorowe Flirty
Fot. Stadler
DB Regio zamówiło w Stadlerze 44 bateryjne zespoły trakcyjne Flirt. Pojazdy z dwoma członami pasażerskimi mają zacząć operować w 2025 roku.
DB Regio wprowadzi nowe zeroemisyjne pociągi w Palatynacie, ponieważ tego wymaga od operatora kontrakt, który zdobył w regionie w listopadzie 2021 roku. Na przygotowanie się do jego realizacji ma aż 4 lata. Przewozy zamawia Zweckverband Schienenpersonennahverkehr Rheinland-Pfalz Süd.

Na zelektryfikowanych odcinkach linii Flirty będą kursować pod siecią trakcyjną jednocześnie ładując akumulatory. Poza siecią będą poruszać się na zasilaniu bateryjnym. Jak zapewnia Stadler, zasięg działania w trybie bateryjnym wyniesie przynajmniej 80 kilometrów, choć teksty wykazały, że możliwy jest przejazd równy dwukrotności tej odległości. Po zakończeniu częściowej elektryfikacji linii w regionie najdłuższy odcinek linii bez elektryfikacji na sieci Palatynatu będzie miał około 48 kilometrów.

Bateryjne zespoły trakcyjne będą miały 55 metrów długości i będą dłuższe niż standardowe dwuczłonowe Flirty. Ma się w nich zmieścić łącznie 325 pasażerów, z czego 172 na miejscach siedzących (16 w pierwszej klasie, a 153 w drugiej).

– Już jesteśmy najbardziej przyjazną dla klimatu firmą transportową w Niemczech, a do 2040 roku chcemy być neutralni dla klimatu. Alternatywne napędy i paliwa są istotnym elementem realizacji tego celu. Nowe Flirty umożliwią nam zastąpienie pociągów spalinowych pojazdami niskoemisyjnymi i energooszczędnymi. Korzyści odniesie nie tylko środowisko. Nasi pasażerowie mogą cieszyć się podróżą wygodnymi i wyjątkowo cichymi pojazdami – powiedział Maik Dreser, szef oddziału DB Regio Mitte.

– Jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy ten kontrakt na 44 pojazdy akumulatorowe FLIRT od DB Regio. To już druga umowa na dostawę pociągów na baterie w Niemczech. Jestem szczególnie dumny, że dzięki temu zamówieniu przekroczymy magiczny limit 2000 sprzedanych pojazdów Flirt. Fakt, że 2000 sprzedany pojazd FLIRT jest pociągiem napędzanym alternatywną i przyjazną dla środowiska technologią napędu, stanowi punkt zwrotny w polityce klimatycznej – powiedział Jure Mikolčić, dyrektor generalny Stadler Niemcy.

Pojazdy, które w nomenklaturze Stadlera nazwane zostały BEMU (battery electric multiple unit), mają kursować w południowo-zachodnim Palatynacie na liniach Kaiserslautern – Neustadt/W – Landau – Karlsruhe oraz Saarbrücken – Zweibrücken – Pirmasens od grudnia 2025. Od grudnia 2026 pojawią się natomiast na liniach Kaiserslautern – Steinalben – Pirmasens, Kaiserslautern – Olsbrücken – Lauterecken-Grumbach, Kaiserslautern – Landstuhl – Glan-Münchweiler – Kusel, Bad Bergzabern – Winden – Karlsruhe, Landau – Annweiler – Hinterweidenthal – Pirmasens oraz Saarbrücken – Dillingen – Niedaltdorf. Na większości z tych linii kursują obecnie spalinowe zespoły trakcyjne Desiro, o których trudno powiedzieć, że są przestarzałe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
STADLER
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony