Partnerzy serwisu:

DB Cargo Polska kupuje 4 lokomotywy Vectron i wagony do przewozu kontenerów

inf. pras., oprac. ms 01.03.2021 4,7k

DB Cargo Polska kupuje 4 lokomotywy Vectron i wagony do przewozu kontenerów
graf. Siemens Mobility
Czołowy polski operator towarowy DB Cargo Polska podpisał umowę z Siemens Mobility na zakup 4 lokomotyw wielosystemowych Vectron MS. Będą to kolejne pojazdy Vectron w barwach tego przewoźnika w naszym kraju. Dostawa wszystkich nowych lokomotywy planowana jest jeszcze w tym roku.
Vectrony to uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach i różnych warunkach eksploatacyjnych. Lokomotywa powstawała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych, zarówno pasażerskich, jaki i towarowych. Podstawowym założeniem była wydajność i ekonomiczność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

W 2012 roku DB Cargo Polska zakupiła 23 lokomotywy elektryczne Vectron. Było to jedno z pierwszych zamówień na nowe lokomotywy Siemensa. Teraz firma uzupełnia swoją flotę Vectronów o kolejne lokomotywy przeznaczone do rozwoju ruchu intermodalnego

– Na przestrzeni ostatniej dekady kolej diametralnie zmieniła swoje oblicze. Z branży kojarzącej się z rozwiązaniami z minionej epoki dołączyła do grona technologicznie rozwiniętych sektorów gospodarki. DB Cargo Polska wyznacza w tym zakresie trendy. Wielosystemowe lokomotywy Vectron to kolejny, po wagonie m2 i inteligentnych wagonach, krok w kierunku zaawansowanego technologicznego rozwoju firmy – powiedział Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska – Nowoczesne wielosystemowe lokomotywy Vectron, w połączeniu z zaawansowanymi systemami logistycznymi firmy, pozwolą zaoferować klientom całkowicie nową jakość na torach – dodał.

Transgraniczne lokomotywy

Nowa lokomotywy Vectron MS dla DB Cargo Polska dysponują maksymalną mocą 6,4 MW, są wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami
(Baseline 3) oraz rozwijają maksymalną prędkość 160 km/h. Lokomotywy posiadają homologację na Polskę oraz Czechy, przy czym pojazdy z platformy Vectron zostały dopuszczone do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach.

– Cieszymy się na rozwój współpracy z czołowym polskim operatorem towarowym. Nowe Vectrony dla DB Cargo Polska można w razie potrzeby i zmieniających się okoliczności biznesowych łatwo i szybko w ciągu kilku tygodni wyposażyć w dodatkowe dopuszczenia do pracy w innych krajach, takich jak Słowacja, czy Węgry – powiedział Krzysztof Celiński, prezes zarządu Siemens Mobility.

W Polsce lokomotywy Vectron zostały zakupione przez DB Cargo Polska, PKP Cargo, Industrial Division, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal. Obecnie łącznie 50 lokomotyw Vectron jest w rękach polskich przewoźników a znacznie więcej wjeżdża codziennie na sieć PKP PLK SA z zagranicy. Do tej pory zostało sprzedanych ponad 1000 lokomotyw Vectron dla ponad 50 klientów w 16 krajach w całej Europie.

– Polska jest jednym z najważniejszych rynków lokomotywowych dla Siemensa. Ponad 400 z tysiąca sprzedanych lokomotyw Vectron może już jeździć w Polsce. Szczególnie dbamy o to, by nasze lokomotywy były jak najbardziej aktualne, stwarzając możliwość wyposażenia nawet wcześniej nabytych Vectronów w najnowsze funkcje i oprogramowania. Dzięki temu nasi klienci zawsze mogą jeździć najnowszą wersją Vectrona – powiedział Christian Schlegel, dyrektor sprzedaży lokomotyw w pionie Rolling Stock w Siemens Mobility GmbH.

Nie tylko lokomotywy

W ramach umowy z firmą Tatravagónka a.s., także do końca roku, dostarczone zostaną wagony platformy, 70 sztuk 80 stopowych i 21 sztuk 90 stopowych. Wagony posiadać będą dopuszczenie do eksploatacji na rynku krajowym i europejskim. Będą przystosowane do eksploatacji w komunikacji międzynarodowej. Będą w pełni odpowiadać wymaganiom interoperacyjności kolei wg TSI.

– Ta inwestycja potwierdza, że DB Cargo Polska jest wiarygodnym i stabilnym graczem na rynku. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej panującą pandemią, konsekwentnie realizujemy zamierzone cele, dostarczając dobrej jakości usługi logistyczne, których oczekują nasi klienci. Cieszę się, że tą inwestycję udaje nam się zrealizować w Europejskim Roku Kolei. W czasie, w którym cała Europa wskazuje na kolej widząc w niej przyszłość bezpiecznego, stabilnego, zielonego transportu – dodaje Marek Staszek, prezes DB Cargo Polska.

Zakup lokomotyw i wagonów realizowany jest przy wsparciu funduszy unijnych, we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), w ramach projektu „Usprawnienie
transportu intermodalnego w Polsce poprzez połączenie terminali kontenerowych na wybrzeżu bałtyckim i terminali dystrybucyjnych w południowej Polsce z osią transportową, łączącą Europę zachodnią z krajami WNP i Chinami”. Celem projektu jest stworzenie warunków do uruchomienia stałych kolejowych połączeń intermodalnych oraz poprawa jakości świadczonych usług w tym zakresie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony