Partnerzy serwisu:

Darty zjadą z długiej trasy Białystok – Warszawa - Wrocław

Michał Szymajda 29.09.2021 23,1k

Darty zjadą z długiej trasy Białystok – Warszawa - Wrocław
Fot. Jakub Zajkowski / Kolejowe Podlasie
ED161 Dart nie będą już obsługiwać bardzo długiej relacji Białystok – Warszawa – Wrocław z kursami do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. PKP Intercity zastąpi elektryczne zespoły trakcyjne na tej trasie składami wagonowymi.
Od grudniowej zmiany rozkładu jazdy Darty nie będą już kursować w bardzo długiej relacji z Białegostoku do Wrocławia i Jeleniej Góry (w weekendy do Szklarskiej Poręby). Ministerstwo Infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację posłanki Pauliny Matysiak, tłumaczy powody takiej decyzji.

– PKP Intercity planuje zmianę zestawień części pociągów obsługiwanych obecnie elektrycznymi zespołami trakcyjnymi na składy wagonowe, co powinno wpłynąć na poprawę dostępności miejsc w pociągach, w szczególności na liniach, które obecnie obsługiwane są w większości elektrycznymi zespołami trakcyjnymi – napisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że w ezt Dart i Flirt, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych kursujących z Krakowa w Bieszczady, nie można już sprzedawać biletów na nieoznaczone miejsca stojące. Tymczasem w pociągach w tych relacjach, zwłaszcza w weekendy jest tłoczno, a nie ma możliwości wydłużenia ezt o pojedyncze wagony.

– Przykładowe pociągi planowane do zmiany na skład wagonowy od wejścia w życie rocznego rozkładu jazdy edycji 2021/2022 to: - IC Dąbrowska oraz IC Nałkowska relacji Wrocław Gł. - Białystok - Wrocław Gł, nocny IC Karkonosze do Jeleniej Góry przez Legnicę i Węgliniec (o tym pisaliśmy już wcześniej), oraz IC Orzeszkowa rel. Warszawa - Jelenia Góra/ Szklarska Poręba Górna – Warszawa – poinformowało ministerstwo. Nieoficjalnie wiemy, że plan skrócenia relacji ezt, lub zamiany ich na składy wagonowe istnieje także w stosunku do Flirtów w bardzo długich relacjach. Chodzi m.in. o lepsze radzenie sobie z zapychaniem się toalet na długich odcinkach.

Co stanie się z ED161, które zostaną „zwolnione” ze wskazanych relacji? Na jakie inne trasy zostaną zadysponowane? – Na ten moment nie komentujemy założeń rozkładu na sezon 2021/2022. Przedstawimy szczegóły nowego rozkładu w listopadzie – poinformowało biuro prasowe PKP Intercity.

Przypomnijmy, że trwałość projektu unijnego, dzięki któremu spółka otrzymała pieniądze na 20 sztuk Dartów, już się skończyła i możliwe jest przerzucenie ED161 na inną trasę (m.in. dlatego możliwe są kursy Dartów do Bydgoszczy).

PKP Intercity uruchamia w obecnym rozkładzie jazdy 12 par pociągów ze stolicy do Wrocławia (część z nich dociera do Warszawy z Białegostoku). Kilka z nich omija Warszawę Centralną i Zachodnią i rozpoczynając bieg na stacji Warszawa Gdańska, ze względu na prace toczące się w Warszawie Zachodniej i na linii średnicowej. Aż 9 z 12 pociągów z Warszawy do Wrocławia, według założeń obecnego rozkładu jazdy, miały obsługiwać zespoły trakcyjne Dart. Jednak obecnie, głównie ze względu na konieczność wykonania napraw P4, część z nich zastępowana jest wagonami z lokomotywą, bez wpływu na realizację rozkładu jazdy. Po zmianach zapowiedzianych przez ministerstwo tylko połowa pociągów ze stolicy na Dolny Śląśk pojedzie „na Dartach”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony