Partnerzy serwisu:

Dart pojedzie do Krakowa po CMK

Martyn Janduła 26.04.2017 1,2k

Dart pojedzie do Krakowa po CMK
Fot. Jakub Kapka, SM42.pl
Zaplanowane prace modernizacyjne na linii nr 7, które spowodują zamknięcie odcinka Warszawa – Lublin, przyniosą kilka zmian w kursowaniu pociągów. Dotyczy to przede wszystkim Dartów, które jeżdżą do Lublina. 
Wraz z wejściem w życie korekty rocznego rozkładu jazdy pociągów od dnia 11 czerwca 2017 r. ulegnie zmianie oferta przewozowa na linii nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol i na linii nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na trasie ze stolicy do Lublina. Powodem są oczywiście zaplanowane prace, które spowodują zamknięcie linii nr 7 i skierowanie ruchu pociągów w kierunku do i z Lublina trasą zastępczą przez Siedlce, Łuków z wykorzystaniem częściowo linii nr 2 w kierunku do i z Terespola.

CUPT zgadza się na kolejną zmianę tras Dartów

Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, wyjaśnia, że zmiany te wpłyną przede wszystkim na kursowanie jednostek ED161 czyli Dartów Pesy. Ograniczenia infrastrukturalne (brak sieci trakcyjnej na trasie objazdowej) spowodują, że od 11 czerwca, po korekcie rozkładu jazdy, Darty zostaną wycofane z obsługi odcinka Warszawa – Lublin.

– Spółka PKP Intercity wystąpiła do Centrum Unijnych Projektów Transportowych z wnioskiem o wyrażenie zgody na eksploatację jednostek ED161 na odcinku Warszawa – Terespol – Warszawa i zgodę taką otrzymała – wyjaśnia wiceminister. Dodaje, że po zmianach, obecnie kursujący pociąg IC „Wit Stwosz”, który zestawiony jest z jednostek ED74 „Bydgostia”, od 11 czerwca zaplanowany został w zestawieniu z jednostki Dart.

Dart na Centralnej Magistrali Kolejowej

Jednakże w trakcie prac nad konstrukcją rozkładu jazdy postanowiono skrócić relację tego pociągu do odcinka Kraków Płaszów – Warszawa Wschodnia – Kraków Główny. Powodem takiej decyzji jest fakt, że w godzinach przyjazdu zbliżonych do godziny przyjazdu do stacji Warszawa Wschodnia pociągu IC „Wit Stwosz” relacji Kraków Płaszów – Warszawa Wschodnia, zaplanowano kursowanie pociągu TLK „Staszic” relacji Bydgoszcz Główna – Rzeszów Główny, w składzie którego będzie włączona grupa wagonów w relacji Bydgoszcz Główna – Terespol.

Analogiczna sytuacja wystąpi w przypadku podróżowania w kierunku przeciwnym, a pasażerowie zamierzający korzystać z połączenia w relacji z kierunku Terespola w kierunku Krakowa będą mieli możliwość dogodnej przesiadki na stacji Warszawa Wschodnia z pociągu TLK „Staszic” na pociąg IC „Wit Stwosz”. Podkreślić należy także, że część pociągów kursujących do i z Lublina trasą zastępczą przez Siedlce, Łuków będzie prowadziło grupę wagonów komunikacji bezpośredniej do i ze stacji Terespol dzielonych lub łączonych na stacji Łuków.

Oznacza to, że po zmianach w rozkładzie jazdy 11 czerwca, pociągi Pesy pojadą po Centralnej Magistrali Kolejowej, obecnie bowiem pociąg „Wit Stwosz” kursuje przez Miechów i Opoczno (i dalej przez Koluszki i Skierniewice).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony