Partnerzy serwisu:

Darty będą jeździć z Bydgoszczy?

Jakub Madrjas 04.01.2021 9,4k

Darty będą jeździć z Bydgoszczy?
Fot. Pesa Bydgoszcz
W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami ciekawej sytuacji – pociąg PKP Intercity z Bydgoszczy do Warszawy poprowadził pociąg Pesa Dart. Choć pociągi powstały na terenie dosłownie przylegającym do stacji, była to dopiero pierwsza taka sytuacja. I jak na razie – ostatnia.
Wiele osób może być zaskoczonych tym, że kursujące na wielu trasach Darty (można je zobaczyć na liniach prowadzących do Warszawy, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Katowic, Raciborza, Wisły, Wrocławia, Zwardonia czy Bielska-Białej) nigdy nie zajeżdżają do Bydgoszczy, gdzie powstały. Wiąże się to przede wszystkim z wymogami unijnymi – pociągi zostały kupione do obsługi konkretnych tras (choć CUPT wyraził zgodę na dodaniu do projektu linii Warszawa – Łódź po otwarciu nowej Łodzi Fabrycznej – przyp. JM.). Znając trasy, do obsługi których przeznaczony będzie pociąg, Pesa zdecydowała się na obsługę składów w swoim zakładzie w Mińsku Mazowieckim. Dlatego 30 grudnia bydgoski pociąg dopiero po raz pierwszy zabrał bydgoskich pasażerów.

Było to jednak rozwiązanie chwilowe. – W drugiej połowie grudnia 2020 roku w wyniku sytuacji awaryjnej dla zachowania ciągłości pracy doszło do jednorazowych, zastępczych zamian taboru z ED160 Flirt na ED161 Dart – tłumaczy Anna Zakrzewska z biura prasowego przewoźnika. – Od początku roku PKP Intercity dysponuje liczbą jednostek ED160 pozwalającą na realizację rozkładowych kursów tymi składami – informuje Zakrzewska.

Jest szansa na wprowadzenie Dartów do obsługi linii do Bydgoszczy na stałe. Postuluje to bydgoski poseł PiS Piotr Król. – Wraz z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz Prezesem PKP Intercity Markiem Chraniukiem dążymy do uruchomienia pociągów Pesa Dart z Warszawy do Bydgoszczy wraz z wejściem w życie czerwcowej korekty rozkładu jazdy. Bydgoszczanie czekają na to od pięciu lat. Ta zmiana może przyczynić się do wzrostu liczby pasażerów, przynieść też oszczędności związane z bieżąca obsługą dzięki możliwościom bezpośredniego serwisowania pojazdów w bydgoskiej firmie – powiedział "Rynkowi Kolejowemu" poseł Piotr Król.

Właśnie w czerwcu 2021 roku kończy się pięcioletni okres trwałości projektu unijnego (liczony od daty dostawy ostatniego składu), po którym PKP Intercity będzie mogło dowolnie kształtować trasy zakupionych z dofinansowaniem jednostek.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony