Partnerzy serwisu:

Przetarg na stację od nowa. Z dziesięciu ofert pozostały dwie

Jakub Madrjas 04.07.2017 2,5k

Przetarg na stację od nowa. Z dziesięciu ofert pozostały dwie
fot. MOs810 CC BY-SA 4.0
PKP PLK ogłosiła nowy przetarg na przebudowę stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce. Z dziesięciu ofert złożonych w poprzednim postępowaniu ostatecznie odrzucono osiem, a pozostałe dwie przekroczyły budżet.
W grudniu ubiegłego roku PKP PLK rozpisała przetarg na prace na stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce. Inwestycja obejmuje m.in. wyburzenie peronów i budowę nowego, dwukrawędziowego oraz rewitalizację obejmującą tory, rozjazdy, wiaty i oświetlenie.

Rażąco niska cena

Postępowanie napotkało na szereg problemów. Najpierw firma Eco Baza, która została wybrana na wykonawcę dzięki najniższej cenie, została wykluczona z postępowania. Cenę 11,76 mln zł brutto Krajowa Izba Odwoławcza uznała za rażąco niską. Budżet PKP PLK w tym zamówieniu wyniósł 16,92 mln zł brutto.

Drugą w kolejności ofertę złożyła Skanska (16,54 mln zł brutto); to właśnie odwołanie złożone przez tą firmę doprowadziło do wykluczenia Eco-Bazy. 24 kwietnia PLK dokonała ponownej oceny ofert. Odrzuciła jednak nie tylko propozycję Eco Bazy, ale łącznie aż siedmiu z dziesięciu ofert. Przyjęto tylko oferty firm: Skanska (16,5 mln zł), ETF (17,4 mln) oraz PNiUIK z grupy PLK (19,6 mln). Za najkorzystniejszą została uznana ta pierwsza.

Skanska też wyrzucona

Ten stan zmienił się 17 maja, kiedy PLK zdecydowała się na odrzucenie oferty Skanska i unieważnienia dokonanego 24 kwietnia (drugiego) wyboru. Powodem była błędna data terminu ważności gwarancji bankowej stanowiącej wadium wykonawcy. Skanska aneksowała umowę w banku i usiłowała dostarczyć ją osobiście do PLK, jednak pracownik zamawiającego nie zgodził się na jej przyjęcie.

Sprawą ponownie zajęła się więc Krajowa Izba Odwoławcza, która 6 czerwca stwierdziła, że PLK słusznie wykluczyła firmę z postępowania. W związku z tym pozostały tylko dwie ważne oferty (z dziesięciu złożonych), ale obie przekraczały kosztorys inwestorski. W związku z tym 21 czerwca PLK unieważniła przetarg.

Nowe postępowanie w tej sprawie ogłoszono już 29 czerwca, a termin składania ofert to 8 sierpnia. Kosztorys pozostał bez zmian. Termin realizacji prac to 30 września 2018 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony